Volei

O alta atitudine

CET Govora – Sportul Studenţesc 58-48

O altă atitudine

Deşi au pierdut în prima etapă la Iaşi, un rezultat care-ar fi putut să le afecteze din punct de vedere moral, jucătoarele din echipa vâlceană de baschet feminin CET Govora au abordat meciul cu Sportul Studenţesc cu speranţa că vor reuşi să se revanşeze faţă de suporteri printr-o victorie de răsunet. Ambiţia antrenorului Mihai Toma s-a transmis şi elevelor sale, în teren, iar de aici şi până la o evoluţie admirabilă n-a mai fost decât un pas. În primul sfert, după câteva minute de echilibru, bucureştencele s-au desprins la 17-10 şi se părea astfel că-şi vor apropia lejer victoria. N-a fost însă decât un simplu foc de paie. Cu o Cristina Duma în zi de graţie şi cu Janina Simionca mai eficientă ca niciodată la aruncările de 3 puncte, CET Govora a revenit în joc, a egalat scorul după primele zece minute (17-17), iar apoi a avut puterea să se desprindă până la 25-17. Totuşi, meciul era departe de a fi încheiat, Sportul a renăscut şi-a întors rezultatul (28-30), dar vâlcencele au intrat totuşi la vestiare în avantaj (33-30).

După pauză, elevele lui Mihai Toma s-au detaşat la 37-30 şi mai târziu, după ce studentele din Capitală au refăcut diferenţa, apropiindu-se la doar un singur punct pe tabela de marcaj (39-38), pe teren nu a mai existat decât o singură echipă: CET Govora. Astfel s-a ajuns ca la finele celui de-al treilea sfert scorul să urce până la 49-38 pentru gruparea vâlceană. La adăpostul acestui avantaj, Duma şi colegele sale au jucat mult mai pragmatic în ultimele zece minute, au prelungit atacurile cât s-a putut de mult, iar fetele de la Sportul au fost incapabile să mai recupereze. La 57-42, până şi antrenorul sârb al oaspetelor, Predrag Vasic, a înţeles că nu mai e nimic de făcut, iar la sfârşit a trebuit să recunoască faptul că CET Govora a fost echipa mai bună de data aceasta. Scorul final (58-48) a exprimat cât se poate de corect diferenţa reală din teren, bucureştencele având în Silvia Ondreikovics o adevărată „mână moartă”, ex-jucătoarea echipei CET Govora reuşind prea puţin în raport cu încrederea imensă care i se acordă.

Au marcat pentru CET Govora: Cristina Duma – 23 puncte (2×3), Janina Simionca – 11 (3×3), Ana Maria Mezaroş – 10, Laura Bocoş – 5, Ana Maria Chirilă – 4, Bianca Barbu – 3 şi Adina Pop – 2.