Volei

MagiCE(T)!

CET Govora – LMK Sf. Gheorghe 63-45
• jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma au învins vicecampioana

După ce a fost aproape să producă surpriza campionatului printr-o victorie la Arad, pe terenul campioanei en-titre a ţării, baschetbalistele de la CET Govora au dat în sfârşit lovitura! Echipa antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a depăşit sâmbăta trecută, fără drept de apel, cu scorul de 63-45, gruparea care anul trecut a cucerit titlul de vicecampioană naţională: LMK Sf. Gheorghe.

Determinare, concentrare şi eficacitate, iată pe ce s-au bazat fetele de la CET Govora în acest meci în care au avut în faţă o trupă împănată cu vedete de primă mână, precum Ildiko Vass, Erszebet Ambrus, Ildiko Nagy, Eniko Kovesdi, Noemi Bordas, Enoke Sandor, Judith Kajdacsi, Irena Matovic, Ekaterina Tatarinocva, Olga Kazac sau baschetbalistele de culoare Sharnee Zoll şi Salimata Diatta, fiecare dintre acestea putând evolua oricând titulare la orice echipă din ţară.

Vâlcencele s-au aflat mereu la cârma meciului

CET Govora a fost echipa care a condus permanent pe tabela de marcaj, încă de la început, în timp ce elevele ungurului Csaba Deri (un tehnician neobişnuit cu rigorile campionatului românesc) au reuşit doar să egaleze situaţia în câteva rânduri, în primul sfert. Încet-încet însă, vâlcencele s-au distanţat, iar în minutul 9, scorul le era favorabil (18-8). Primul sfert avea să se încheie până la urmă cu 20-11 pentru jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma.
Echipa vâlceană a mărit diferenţa la 27-11 în minutul 14, spre deliciul spectatorilor prezenţi în Sala Traian, dar Florina Diaconu şi compania au traversat apoi o perioadă de degringoladă. Antrenorul Mihai Toma a trebuit să găsească din mers soluţiile optime pentru oboseala acumulată de cele cinci jucătoare folosite cu precădere (Diaconu, Ungureanu, Latinovic, Rus şi Ivovic), însă introducerea unora baschetbaliste de rezervă nu a fost de bun augur. Fetele din Sf. Gheorghe au recuperat treptat din handicap: 27-17 (în minutul 16), 31-24 (în minutul 18), pentru ca la pauză scorul să fie 36-28 pentru CET Govora, un rezultat deloc liniştitor în perspectiva celei de-a doua jumătăţi a partidei.
Sfertul al treilea a început cu o lovitură grea primită de echipa vizitatoare, moldoveanca Olga Kazac fiind eliminată de pe teren pentru cinci greşeli personale în minutul 22. La 40-30, în minutul 23, simţind că echipa pe care o pregăteşte încă nu s-a trezit la realitate, antrenorul Csaba Deri a cerut time-out. Ineficient însă, aşa că la 44-30 (în minutul 25) a trebuit să-şi cheme din nou elevele la bancă, dar scorul a continuat să urce, în favoarea echipei vâlcene. Astfel, s-a ajuns ca în minutul 27 avantajul fetelor de la CET Govora să fie unul considerabil: 48-30. Sfertul al treilea s-a încheiat până la urmă cu 53-36.
Una dintre jucătoarele exponenţiale ale echipei vâlcene, Raluca Ungureanu, a fost eliminată în minutul 36, la scorul de 57-40 pentru CET Govora, dar colegele sale au avut maturitatea necesară pentru a se păstra la conducerea partidei. Mai mult decât atât, în minutul 38, s-a consemnat cea mai mare diferenţă a partidei: 63-43. Scorul final avea să fie însă 63-45 pentru echipa antrenată de Mihai Toma.
Pentru CET Govora au înscris: Florina Diaconu – 27 puncte (1×3, 4/8), Marijana Ivovic – 12 (2/3), Ljlijana Latinovic – 8 (2/2), Raluca Ungureanu – 7 (3/5), Tijana Rus – 6 (0/2) şi Milena Krstajic – 3 (1×3).

Rimanic a prevăzut succesul CET-ului

Declarat fan al baschetului, antrenorul croat al echipei de handbal feminin Oltchim Rm. Vâlcea, Ivica Rimanic, ne-a oferit un pronostic oarecum hazardat înaintea partidei CET Govora – LMK Sf. Gheorghe: „Bate Vâlcea!”. Surprinzător, opţiunea croatului a fost cât se poate de precisă, evoluţia vâlcencelor pregătite de Mihai Toma fiind admirabilă, chiar peste aşteptări. Altfel, Rimanic s-a mulţumit să-i dea chiar şi un sfat antrenorului Mihai Toma pentru a anula oboseala accentuată a titularelor: „Este nevoie de o rotaţie a jucătoarelor în teren, să se odihnească una câte una, câte 2-3 minute. În acest fel, nici jocul nu suferă o schimbare radicală!”.