Oficialii echipei Ştiinţa Grădiştea au pus eşecul de la Popeşti pe seama arbitrului Alin Colţa

Runda trecută, AS Popeşti 2016, ultima clasată a Seriei Vest a Ligii a IV-a, s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, contra celor de la Ştiinţa Grădiştea. Golul victoriei a fost înscris în ultimele minute, în urma unei faze extrem de controversate. Oficialii echipei din Grădiştea l-au acuzat pe arbitrul Alin Colţa că nu cunoaşte regulamentul şi că a dictat eronat penaltiul în urma căruia au pierdut meciul. „La una dintre ultimele faze ale jocului, portarul nostru l-a lovit frontal pe căpitan. Arbitrul Alin Colţa a fluierat oprirea jocului, chemând asistenta medicală pe teren. Atunci, jucătorul nostru a luat balonul şi l-a aruncat afară, după ce portarul a ţinut mingea în braţe timp de 1 minut. Colţa a arătat punctul cu var. Nu poţi da 11 metri la o asemenea fază. E o greşeală mare de arbitraj. De fiecare dată când jucăm la Popeşti, ieşim cu poliţia de pe teren. Nu e normal că AJF nu ia măsuri în astfel de cazuri. Şi în anii trecuţi, George Purcaru, jucătorul nostru, a fost bătut de către oamenii de pe margine. Probabil că şi de această dată au avut ceva de împărţit cu el. Probabil că a fost un fel de răzbunare”, a transmis conducerea echipei Ştiinţa Grădiştea. (L.C.)