O victorie, cât o calificare

voina prima pagOltchim Rm. Vâlcea – Itxako Navarra 22-25
* formaţia vâlceană a reuşit să se impună în Spania, pe terenul finalistei Ligii Campionilor din sezonul trecut şi astfel să se apropie tot mai mult de grupele principale ale competiţiei europene din acest an

Oltchim a început excelent actualul sezon de Liga Campionilor, dacă luăm în calcul rezultatele obţinute până acum. Deşi mulţi spuneau că handbalistele vâlcene nu sunt încă în cea mai bună formă, acestea au reuşit, printr-un joc ce nu a încântat în primele două partide, să obţină maxim de puncte după trei etape disputate din grupele principale ale Ligii Campionilor. Astfel, după succesul din Germania, în faţa formaţiei Buxtehuder SV şi cel de la Vâlcea, din Sala Sporturilor „Traian”, consemnat în faţa campioanei Rusiei, Dinamo Volgograd, Oltchim a reuşit să-şi continue parcursul şi să obţină alte două puncte pe terenul finalistei de anul trecut a Ligii Campionilor. Itxako Estella de Navarra este nimeni alta decât echipa care, în sezonul precedent, ne-a spulberat visul de repeta din nou performanţa din 2009-2010, când am ajuns în finala celei mai importante competiţii inter-cluburi de pe continent. Ibericele ne-au învins în ambele jocuri din faza grupelor principale şi astfel ne-au scos din calculele calificării în semifinale. Acum echipa vâlceană s-a revanşat şi a surclasat formaţia din Navarra. Succesul de care a avut parte în Spania a simplificat simţitor calculele calificării pentru campioana României, care astfel nu va mai avea presiune pentru ultimele trei meciuri. Cu trei victorii obţinute în trei partide, Oltchim se poate gândi liniştită la următoarea fază a Champions League.

Ardean a ţinut Oltchim-ul în joc

După cum a început meciul în Spania, se părea că va fi din nou o partidă de suferinţă pentru Oltchim. Atacuri nevalorificate, lovitură de la 7 metri ratată, o apărare de netrecut a gazdelor. Valentina Ardean a reuşit însă să ne menţină în joc. Barbosa a început în forţă meciul, cu trei goluri din totalul celor şase marcate de Itxako în primele 13 minute, însă apoi a fost anihilată de jucătoarele vâlcene şi nu s-a mai evidenţiat. Din tabăra vâlceană, Ardean a convins, neputinţa altor jucătoare aruncate în luptă de Radu Voina fiind compensată cu determinarea arătată de extrema Oltchim-ului. „Alice” a marcat de două ori din 7 metri şi de alte două ori din acţiune, „Toto” a avut şi ea vreo patru intervenţii reuşite, astfel că avantajul gazdelor, ajuns la un moment dat la patru goluri, s-a diminuat (8-6 în minutul 19). Pe final de primă repriză, Fiera şi Ozel au contat în atac, astfel că formaţia vâlceană a intrat la vestiare cu un dezavantaj de doar două goluri: 12-10.

O repriză perfectă

Partea secundă a întâlnirii a început la fel de prost pentru Oltchim. Pe fondul lipsei de idei din tabăra chimistă, Itxako a reuşit să refacă diferenţa de patru goluri (14-10). A urmat apoi revirimentul. Începând cu minutul 35, Oltchim a fost o cu totul altă echipă. Vizitiu, Manea şi Nechita au impus ritmul în ofensivă, iar trioul „Vetkova, Jovanovic, Brădeanu” a făcut zid în faţa ibericelor, care şi-au pierdut busola şi nu au mai reuşit să facă faţă jocului. Formaţia vâlceană a arătat ca o echipă mare, aşa cum şi-o doresc suporterii de fiecare dată. De la 14-10 în minutul 33 s-a ajuns la 15-15, în minutul 41, Nechita restabilind egalitatea, printr-un gol înscris dintr-un unghi imposibil, din postura de extremă dreapta. Imediat, Barbosa a fost scăpată din marcaj de Ozel şi a înscris pentru 16-15, însă Oltchim a revenit pe tabelă prin Manea. Tot Nechita a fost cea care a adus echipa vâlceană, pentru prima dată în acest meci, în avantaj: 18-19 în minutul 47. Vizitiu şi Tolnai au transformat apoi gruparea chimistă în favorită la câştigarea meciului. Ozel a scos din joben o pasă senzaţională, pe la spate, pentru Manea, care a dus Oltchim-ul la un avantaj de trei goluri (19-22) în minutul 53. Aşadar, Oltchim a avut forţa de a recupera nu mai puţin de şapte goluri în decurs de 20 de minute. De la un dezavantaj de patru goluri a ajuns să conducă la o diferenţă de trei reuşite. Finalul ne-a aparţinut şi el. Chimistele au păstrat ritmul şi s-au impus cu scorul de 25-22, rezultat care a instaurat liniştea la Oltchim, cu trei etape înainte de finalul fazei grupelor Champions League.
Pentru Oltchim au înscris: Oana Manea (5), Yeliz Ozel (4), Valentina Ardean (4), Adriana Nechita (3), Patricia Vizitiu (3), Adina Fiera (2), Maria Jovanovic (2), Iulia Curea (1), Iulia Managarova (1).
Itxako a punctat prin: Macarena Aguilar (5), Alexandrina Barbosa (5), Carmen Martin Berenguer (5), Nerea Pena (2), Patricia Pinedo (2), Maja Zebic (2), Zulai Aguirre (1).
Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din Aleksandar Pandzic şi Ivan Mosorinski (ambii din Serbia).