”O să ne luptăm în campionat pentru locurile 4-5 şi să avem un parcurs bun în Europa. Thuringer este cea mai bună echipă din grupă. Avem şanse la calificarea în sferturi”

După meciul cu Cisnădie, antrenorul echipei de handbal vâlcene, Bent Dahl, şi-a felicitat elevele. A vorbit, de asemenea, despre partida de la Zalău şi obiectivele pe care le are pe plan intern şi internaţional.
”E un campionat foarte dificil. Fetele mele au fost foarte bune în meciul cu Cisnădie, încântătoare. Am reparat la pauză ce nu a mers bine în prima parte, în special în partea defensivă. Apoi am omorât meciul, l-am ţinut în frâu. Echipa a mers foarte bine pe atac. Sunt foarte mândru de jucătoarele noastre. Suntem încântaţi de calificarea în grupele cupei europene. Toate jucătoarele vor să joace astfel de meciuri, internaţionale. Bineînţeles că va fi foarte dificil pentru că nu avem atât de multe jucătoare, dar o să luăm meciurile pas cu pas. Urmează jocul cu Zalău şi pe el ne concentrăm acum. Vom avea un adversar foarte dificil. Mergem la Zalău cu gândul să luăm cele trei puncte. O să ne luptăm în campionat pentru locurile 4-5, să avem un parcurs bun în Europa, acesta este targetul nostru. Chiar dacă este foarte dificil, sper să-l atingem. Avem o grupă bună bună în EHF European League. Cunoaştem echipele adverse. Ne propunem să ajungem în sferturi. Avem şanse. Cunoaştem VAC, Paris şi Thuringer. Thuringer este poate cea mai bună echipă din grupă, dar vom vedea”, a declarat tehnicianul norvegian de pe banca Vâlcii.