FotbalDiverse

Nurvil, noua campioană a Vâlcii la minifotbal!

Duminică seara, pe terenul sintetic din cadrul bazei Oltenia, de pe bulevardul Dem Rădulescu, s-a disputat cel mai așteptat meci al sezonului, ultimul din Liga I de minifotbal vâlceană, între cele mai bune echipe de pe plan județean, Nurvil și Boromir. Nurvil era pe primul loc și pentru a rămâne aici trebuia să nu piardă. Boromir avea nevoie de victorie pentru a celebra câștigarea unui nou titlul județean. A fost un meci disputat. Nurvil a deschis scorul. ”Lupu” Bîrlogeanu, unul dintre jucătorii emblematici de pe plan județean, cu rezultate excelente la minifotbal în ultimii ani, a adus bucuria în tabăra celor de la Nurvil. A deschis scorul în prima repriză. A mai avut și alte ocazii. ”Dede” Trașcă, Văduva au mai ratat șansa dublării avantajului.

Și Boromir și-a creat situații bune. Golul egalării a venit în minutul 15 al reprizei secunde. Portarul Amarinei l-a ”executat” pe Lungu, cu o ”bombă”, de la distanță. Tot din tabăra trupei lui Marian Dascălu, Mihăilă a trimis mingea în bară din lovitură liberă. Derby-ul, finala campionatului, s-a terminat la scorul de 1-1, rezultat care a echivalat cu oprirea ”hegemoniei” Boromir, după ani de supremație și multe trofee câștigate.

Nurvil e noua campioană a Vâlcii la minifotbal! Adrian Comănescu, organizatorului competiției, a premiat câștigătoarea. Trofeul a fost ridicat deasupra capului de căpitanul Claudiu Trașcă. Jucători cu experiență pe plan județean, precum Iulică Roșoagă, Cristi Ciobanu, Văduva (”Neamțu`”), Trașcă, Adi Glăvan, Bîrlogeanu, Viorel Pană, dar și mai tinerii lor colegi Marian Roșianu, Iustin Lungu, Darius Preda, Ștefan Răducea, Andrei ”Urucu”, Radu Bîrzan, Răducu Rădulescu, plus Mihai Cosac, Alexandru Zamfirescu (chiar dacă doar moral, din cauza accidentării) s-au aflat printre cei au pus umărul la performanța Nurvil, echipă care a obținut dreptul de a reprezenta Vâlcea la finala Campionatului Național, din vară, de la Arenele Traian.

Adrian Comănescu a mai anunțat că, în baza unei finanțări obținută de la Consiliul Județean, echipele de minifotbal vor fi dotate cu mingi și echipamente sportive.