Liga VFotbal

”Neamțu`” a revenit la Galicea! Gol și pasă de gol cu Mateești! Sporting, la 90 de minute ”distanță” de titlu!

În intermediară, lidera din Liga a V-a a avut meci la Mateești. A reușit cu greu să-și strângă lotul. La fel de greu a fost să obțină și cele trei puncte. Gazdele și-au vândut scump pielea. Sporting Galicea s-a impus cu scorul de 2-1. Diferența a fost făcută pe final. ”Neamțul” Văduva a fost MVP. A fost autorului unui assist și al golului care a adus victoria. Golgheterul campionatului, Cătălin Duminică, venit direct de la București, a adus oaspeții în avantaj. Mateești a egalat. 1-1 a fost și la pauză. Văduva a punctat pentru 2-1 pentru Galicea cu aproximativ un sfert de oră înainte de final. Lidera e la 90 de minute distanță de câștigarea titlului la Liga a V-a. O victorie sâmbătă, cu Mihăești, îi asigură trofeul.

”A fost foarte greu la Mateești. Gazdele au jucat cu foarte mare ambiție. Nu știu dacă au avut motivație suplimentară… Așa e când joci cu primul loc, determinarea este alta. Oricum, îi felicităm pentru faptul că promovează tinerii, le dau șansa să capete experiență. Portarul lor a fost în zi mare. Am mai avut ocazii să marcăm în afara celor două goluri. Marinescu, Duminică, Gruinea și-au creat oportunități de a înscrie. Le mulțumesc, băieților, pentru rezultat, pentru faptul că au făcut sacrificii pentru a fi prezenți la acest joc. Eu am văzut meciul de pe margine. Am suferit o ruptură musculară după meciul de la Frâncești, care mă împiedică să fiu pe teren în aceste ultime jocuri. Mai sunt două partide. Mi-aș dori și ne-am dori cu toții ca în week-end să ne bucurăm de câștigarea campionatului. Întâlnim o echipă bună, cu jucători cu experiență, de calitate. Nu va fi ușor. Ne dorim promovarea, pentru asta am muncit tot sezonul. Dacă terminăm pe primul loc, vom vedea apoi ce se va întâmpla, dacă vom reuși să ne organizăm în perioada următoare, în această vară, pentru a face pasul către Liga a IV-a”, a declarat Lucian Rizoiu, reprezentantul liderei, după victoria de la Mateești.