„Municipalele”, doar sparring-partner pentru „tigroaice”

hcm rm valcea vs csm bucuresti* CSM Bucureşti s-a impus cu scorul 35-22 în partida disputată la Vâlcea

Aşa cum era de aşteptat, echipa de handbal a Râmnicului nu a reuşit să pună probleme formaţiei CSM Bucureşti, grupare care se doreşte considerată ca fiind noul Oltchim al României. Departe, totuşi, de Oltchim-ul de altădată, formaţia din Capitală a tratat jocul de la Vâlcea ca pe un antrenament cu public. HCM a condus doar în primul minut, prin golul marcat de Daria Ilina. Apoi, fără să forţeze prea tare, „tigroaicele” au preluat iniţiativa şi s-au distanţat pe tabelă, ajungând, până la pauză, la un avantaj de zece goluri: scor 18-8. În partea secundă, jocul a curs în aceeaşi direcţie. Jucătoarele de talie mondială din lotul CSM-ului şi-au arătat clasa şi au mărit ecartul. Torstensson, Cavaleiro şi Rodrigues au fost de neoprit în repriza secundă. „Municipalele” au încercat să reducă proporţiile scorului, dar fără succes. Formaţia pregătită de Mette Klit, pentru care au jucat în acest meci şi ex-chimistele Talida Tolnai, Patricia Vizitiu şi Iulia Curea, a câştigat meciul de la Vâlcea cu scorul de 35-22. Cea mai bună marcatoare a formaţiei din Capitală a fost Linnea Torstensson, cu zece goluri. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit: Cavaleiro (7), Vizitiu (5), Rodrigues (4), Glybko (3), Da Silva (2), Berenguer (1), Nan (1), Curea (1), Vărzaru (1). HCM a punctat prin: Luca (6), Andrei (5), Vădineanu (4), Adespii (3), Ilina (2), Bădiţă (1) şi Craiu (1). (S.S.)