Minerul Motru – FC Oltchim 1-2 (0-1)

Prima victorie pentru „chimişti” în patria „minerilor” din Motru

* formaţia lui Maria Deaconescu a debutat în retur cu un succes important, de palmares şi de clasament

Elevii lui Marian Deaconescu şi-au îndeplinit obiectivul pentru prima etapă a returului. Au reuşit să se impună cu scorul de 2-1 în deplasarea de la Minerul Motru, acolo unde nu câştigaseră niciodată în istoria întâlnirilor directe cu formaţia gorjeană. Succesul de la Motru a contat atât pentru palmares, cât şi în campionat, cele trei puncte câştigate ajutându-i pe „chimişti” să urce două poziţii în clasament, de pe 9 până pe 7. Victoria este cu atât mai importantă cu cât ea a fost adjudecată în condiţii deosebite, „chimiştii” jucând pentru 30 de minute în inferioritate numerică.
FC Oltchim a dominat prima repriză, şi-a creat ocazii şi a deschis scorul prin Smedescu, însă în minutul 60 a avut ghinion, Stoica fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Deşi cu un om mai puţin pe teren, „chimiştii” au reuşit să gestioneze situaţia, au controlat jocul, iar în minutul 65 şi-au majorat avantajul în urma unei lovituri libere executată de Preda, care l-a servit impecabil pe Bărbuţ. Profesorul a marcat pentru 2-0, dând astfel încredere coechipierilor. Până la urmă, disciplina tactică şi condiţia fizică au ajutat formaţia vâlceană să termine meciul învingătoare. „Chimiştii” n-au avut deloc emoţii pe final, gazdele reducând din handicap abia în ultima fază a meciului. S-a terminat 2-1 pentru vâlceni şi FC Oltchim rămâne în grafic în privinţa obiectivului propus pentru retur: nici un meci pierdut.
Pentru FC Oltchim au evoluat la Motru: Vlădoi – Moldoveanu, Stoica, Bărbuţ, Răcăreanu, Preda, Marinescu, Nuţu, Creangă, Tomescu, Smedescu. Au mai jucat: Despoiu, Dănuleţ, Nania şi Amza.

„E doar primul meci, nu este cazul să sărbătorim”

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Oltchim, inginerul Mihai Diculoiu, a lăudat echipa pentru rezultatul obţinut la Motru, însă a ţinut să le reamintească jucătorilor că victoria cu Minerul este doar prima dintr-o serie pe care şi-o doreşte neîntreruptă până la finalul campionatului. „E un succes binevenit, dar nu trebuie să sărbătorim. E doar prima partidă a returului! Jucătorii trebuie să trateze în continuare toate meciurile cu seriozitate pentru că nu este exclus să putem încheia campionatul pe primul loc. Sper să nu se întâmple precum în turul campionatului, pe care l-am început bine, dar apoi a urmat acea serie de meciuri încheiate cu înfrângeri. Am totuşi încredere că jucătorilor le-a venit mintea la cap, au maturitate suficientă pentru a trata toate meciurile cu seriozitate. O dată cu infuzia de juniori din cadrul clubului, cred că au în înţeles şi jucătorii cu experienţă că nu au locul de titular asigurat în echipă şi trebuie să muncească, să demonstreze în teren că merită să joace în primul «11»”, a punctat Mihai Diculoiu.

Stoica va absenta în partida cu „satelitul” Universităţii

FC Oltchim s-a ales cu 3 puncte din deplasarea de la Motru, însă a suferit şi o pierdere destul de importantă pe terenul Minerului. Cel mai bun jucător al său, după aprecierile microbiştilor vâlceni şi nu numai, Ionuţ Stoica, a fost eliminat în runda inaugurală a returului, cartonaşul roşu fiindu-i arătat pentru cumul de „galbene”. Drept urmare, antrenorul Marian Deaconescu este nevoit să găsească o altă soluţie pentru defensivă, în vederea meciului din această săptămână, de pe teren propriu, cu Universitatea II Craiova (partida se dispută vineri, 5 martie, de la ora 15.00), Stoica urmând a-şi ispăşi suspendarea de o etapă.