Minerul Costeşti a învins Unirea Bascov în Cupa României

Miercuri seara, pe stadionul Hidroelectrica Rm. Vâlcea, în Cupa României, Minerul Costeşti a învins cu 2-1 Unirea Bascov, singura echipă din Argeş rămasă în Liga a III-a.

Partida a început destul de apatic, în prima repriză ambele formaţii măsurându-se, analizându-se şi neriscând nimic. Pe parcurs, însă, lucrurile s-au schimbat. Chiar dacă nu au dominat, argeşenii au reuşit să se apropie ameninţător cel puţin de 6 ori de poarta vâlcenilor. Primarul Toma Peştereanu, Marius Voican şi ceilalţi susţinători ai echipei noastre au privit înmărmuriţi fiecare ocazie a Bascovului. Portarul Marius Vlădoi, omul meciului, a avut însă câteva intervenţii wow, greu de descris în cuvinte. Cel care a făcut dreptate pe stadionul Hidro, deschizând scorul a fost Ionuţ Vladu, căpitanul echipei Minerul Costeşti. După terminarea timpului regulamentar, în cele 5 minute de prelungiri stabilite de arbitrul partidei, argeşenii au egalat prin Dumitrache. Au urmat minute grele pentru Minerul Costeşti, care înţelegea că putea pierde un meci pe care îl câştigase. Vali Mihalcea a pus însă capăt suspansului, printr-un gol senzaţional. Cel mai probabil, Minerul Costeşti va avea următoarea confruntare în Cupa României cu Flacăra Horezu, pe la jumătatea lunii august.