Metafora, noua campioană a Ligii Juniorilor Vâlceni, sezonul 2022-2023!

În week-end, pe terenul sintetic acoperit din cadrul bazei Oltenia, din Ostroveni, a avut loc derby-ul Ligii Juniorilor Vâlceni la minifotbal. A fost un meci cu titlul pe masă. Echipa lui Robert Sinişteanu, Metafora, a învins LPS Vâlcea cu 5-3 în marele meci aşteptat de toată liga. A fost o atmosferă fantastică la care au contribuit din plin susţinătorii Metaforei. Metafora a condus la un moment dat chiar cu 5-1! Ianis Perţa, jucător cu o ascensiune extraordinară, de când a ajuns la echipa alb-albastră, a marcat 4 goluri şi a oferit o pasă de gol. A fost, practic, jucătorul meciului! A fost şi o ultimă apariţie în tricoul câştigătoarei pentru Ștefan Grigore, un jucător emblematic din istoria Metaforei. Acesta a purtat pentru ultima oară „şesarul „, considerat cel mai valoros tricou al echipei lui Robert Sinişteanu.
Metafora a deschis scorul în minutul 6, prin Ianis Perţa, declanşând isteria în ”tribune”. Ionuţ Bîzgan şi Perţa au dus scorul la 3-0. LPS a avut o ocazie imensă de a reduce din diferenţă, dar şutul lui Mircea Meca a fost apărat de Rareş Burcea. Imediat, la o nouă fază fixă pentru LPS, Edi Toma a sărit la cap şi l-a învins pe Burcea: 3-1. Metafora a marcat apoi, prin acelaşi Perţa, o dublă şi astfel echipa lui Sinişteanu s-a văzut conducând cu 5-1! Câteva minute mai târziu, LPS a ratat o nouă şansă mare de a înscrie. Edi Toma a sărit la cap, dar Burcea a intervenit incredibil. Pressingul LPS-ului a mai adus două goluri campioaneei en-titre, care s-a văzut, pe final, neputincioasă să obţină mai mult.
Astfel, Metafora a cucerit primul titlu de campioană a Ligii Juniorilor Vâlceni şi al doilea în istoria sa, fiind cea mai titrată echipă activă din Ligă.
„A fost un meci memorabil! O partidă foarte frumoasă, care nu va fi uitată. Cel mai special moment… ultimul minut al jocului, întreaga asistenţă striga «campionii, campionii»… A fost FABULOS! Este un sentiment incredibil. Sunt foarte emoţionat, cu greu mi-am controlat lacrimile. Îi felicit pe jucătorii mei, au aratăt determinare, ambiţie şi multă concentrare. Sper ca acest succes să îmi reconfirme faptul că se poate, că mă ţin de promisiuni. Obiectivul meu în Liga Juniorilor Vâlceni este îndeplinit. Am promis că Metafora va fi campioană, şi iată că, la fel ca celelalte, am îndeplinit-o şi pe asta! Metafora lansează următorii campioni în acest sezon: Rareş Burcea, Robert Enea, Maxim Pearcu, Darius Tîlciu, Ștefan Grigore, Ianis Perta, Ionuţ Bîzgan, Matei Dorobanţu, Gabriel Laszlo, Alexandru Laszlo”, a declarat Robert Sinişteanu, conducătorul de la Metafora. Decernarea premiilor în Liga Juniorilor Vâlceni la minifotbal, competiţie organizată de Adrian Comănescu, va avea loc peste două săptămâni.