Liga 6

Meci întrerupt la Cernișoara!

Comisia de Disciplină va avea iar de lucru. Un nou meci a fost întrerupt. Este vorba despre partida din Liga a VI-a dintre Cavalerul Trac Cernișoara și Sportul Genuneni. Miza confruntării? Niciuna! Un simplu duel sportiv, fără implicații în lupta pentru promovare. Oaspeții au marcat, au avut numeroase șanse de a tranșa meciul în favoarea lor. Au ratat șase-șapte ocazii clare. Gazdele au preluat, însă, conducerea. În minutul 90+1, la scorul de 2-1, confruntarea se apropia de final când un eveniment reprobabil a schimbat datele problemei. Un spectator, susținător al echipei din Genuneni, identificat de arbitri drept oficial al oaspeților (aflat în stare de suspendare), a pătruns în incinta terenului pentru a-i reproșa anumite decizii și a-l jigni pe arbitrul asistent. Jocul a fost întrerupt. Spectatorul a fost rugat să părăsească terenul, a intervenit omul de ordine, dar nu a avut succes. Până la urmă, un oficial al gazdelor, sponsorul echipei din Cernișoara, s-a deplasat în zona de conflict. Spectatorul ar fi părăsit terenul, ”forțat de împrejurări”. În afara lui ar fi fost lovit de oficialul gazdelor. Arbitrul a dispus reluarea jocului, însă jucătorii de la Genuneni ar fi refuzat, pe motiv că le-ar fi teamă să o mai facă. După trei minute de așteptare, s-a fluierat sfârșitul meciului. Bineînțeles, există și alte versiuni, dar tot șirul evenimentelor va fi analizat îndeaproape de ”judecători.”