Meci de nivelul Ligii a II-a, la Fedeleșoiu! Adi Popa, la primul gol pentru Dăești!

Etapa I a noului sezon al Ligii a III-a a fost una de coșmar pentru Minerul Costești și Flacăra Horezu, ambele pierzând la scor de tenis, cu 6-0. Nu și pentru Viitorul Dăești, care a debutat cu dreptul în noul campionat. La Fedeleșoiu, spectatorii prezenți au putut urmări un meci apropiat de nivelul Ligii a II-a. Viitorul a primit vizita vicecampioanei din sezonul trecut, ACSO Filiași. Adi Popa, împreună cu staff-ul său, au apelat la artileria grea, aproape la toți jucătorii cu experiență în eșaloanele superioare. Samson, Munteanu, Pîrvu, Iordache, Vasile, Precup și… Popa s-au aflat, în același timp, pe teren. I-au ajutat și tinerii jucători. Jocul a mers… ceas. Disciplină tactică, atitudine, dăruire, organizare, risipă de efort. Totul, la superlativ! După 18 minute în care oaspeții au încercat să pună presiune de defensiva noastră, a venit golul. Adi Popa a reușit să înscrie pentru prima dată, într-un meci oficial, în tricoul Dăeștiului. A primit o pasă bună de la Vasile și de la 18 metri a șutat spectaculos, aducându-și echipa în avantaj. Golul a adus încredere întregii echipe. Oaspeții au făcut un pas înapoi, în timp ce Dăești a menținut ștacheta la un nivel ridicat. Tot după o centrare a lui Vasile, Adi Popa, din 8 metri, a fost aproape să reia balonul cu capul în plasă. Nu s-a înălțat suficient și doar a șters mingea, nu a putut-o lovi din plin. Cu cinci minute înainte de finalul reprizei, și antrenorul secund, Cristi Munteanu, a avut golul secund în gheată, după un contraatac. Adi Popa l-a lăsat singur cu portarul. A șutat cu ”sete”, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara laterală.

În partea secundă, același ritm excelent pentru gazde. Precup a intrat și el pe lista celor care au irosit ocazii mari. Apoi Adi Popa a scuturat plasa, dar mingea s-a întors în teren din transversală. Emoțiile au rămas. Suporterii se temeau ca ocaziile să nu se răzbune. Vasile i-a liniștit în minutul 61. După o degajare a portarului, Adi Popa a deviat balonul pe spate, l-a pus pe Vasile într-o poziție favorabilă. Experimentatul fotbalist vâlcean a întors portarul și a trimis mingea în poarta goală: 2-0. Preda și Iordache au ratat alte șanse de a înscrie. Au avut și oaspeții două situații, dar a intervenit bine Eftimie, dintre buturi. Pe final de meci, Sebi Preda a pus cireașa pe tort, după o altă fază ”desenată” de Vasile: 3-0. O prestație solidă a întregii echipe, care i-a surprins și pe cei de la Filiași, care au recunoscut, la final, superioritatea gazdelor. Oficialii trupei doljene spuneau că nicio altă echipă nu i-a dominat precum Dăeștiul.

În etapa viitoare, Dăești joacă în deplasare, la Colonești, cu Petrolul Potcoava, iar Minerul Costești și Flacăra Horezu au meci direct, la Orlești.

Viitorul Dăești: Eftimie – Mocioacă, Samson, Munteanu, Grosu, Pîrvu, Iordache, Vasile, Precup, Fierbințeanu, Popa. Au mai intrat: Preda, Ceapă, Ov. Popescu, Neacșu.

ACSO Filiași: Șerban – Dănescu, Tătaru, Dina, Calu, Pencea, Vîlcică, Rogoveanu, Vespe, Șerban, Fotescu. Au mai intrat: Vlăduț Popa, Duriță, Armășelu, Bubuioc, Manolache.