DiverseHandbal

Meci bun în Muntenegru! SCM, aproape de un rezultat mare în Liga Campionilor

După o lună de pauză în Liga Campionilor și la două luni după izbucnirea primelor focare de Coronavirus din cadrul clubului, cu doar 13 jucătoare valide, dintre care două junioare, fără 9 jucătoare (6 de bază) și fără antrenorul principal, Florentin Pera, SCM Rm. Vâlcea a mers la Podgorica ca orbul în oaste, fără să știe ce o așteaptă, dacă jucătoarele care au revenit de curând la antrenamente au avut timp să se reacomodeze cu efortul, să se pună pe picioare pentru a putea duce un meci de o mare intensitate, de la cel mai înalt nivel.

În febra jocului, ”municipalele” au uitat de toate problemele. Au luptat până la sacrificiu, fără menajamente. Totuși, începutul partidei din Muntenegru nu ne-a oferit prea multe motive de încredere. Muntenegrencele au marcat primele, apoi au dublat avantajul, iar în minutul 13 aveau deja patru goluri avans, în ciuda celor câteva intervenții ale Martei Batinovic: 6-2. Goran Kurtes a cerut timp de odihnă. Imediat, Elghaoui a marcat două goluri consecutiv, dar gazdele au refăcut diferența și chiar au majorat-o (9-4, în minutul 18), după un 7 metri ratat de Norgaard. Buducnost a marcat și din poartă în poartă, prin goal-keeper-ul francez Attingre, pe care jucătoarele Vâlcii au făcut-o mare în prima repriză, prin numeroasele ratări din situații clare.

În ultimele cinci minute ale primului mitan, SCM a șters tot cu buretele. Două contraatacuri finalizate cu goluri de Liscevic au dat tonul revenirii. Pineau, fosta jucătoare a Oltchim-ului, a făcut câteva greșeli de care Vâlcea a profitat și s-a apropiat la două goluri (învârtita lui Lopez a contat pentru 13-11, iar apoi Corina Lupei, în minutul 28, a debutat în Liga Campionilor cu golul de 14-12). Imediat, Grbic a trimis balonul în bară, iar Eghaoui a adus echipa de la poalele Capelei la doar un gol în spate (14-13). După o altă minge apărată de Batinovic, care a făcut un meci mare împotriva fostei echipe, tot Elghaoui, după o fază frumoasă creată de Liscevic, a restabilit echilibrul pe tabelă: 14-14. Gazdele au intrat, însă, la pauză, în avantaj, grație reușitei lui Pineau: 15-14.

Lopez a ratat șansa egalării în ultimele secunde

Contrar așteptărilor și a ceea ce s-a întâmplat în precedentele partide de Liga Campionilor, Vâlcea nu a mai cedat nici fizic și nici mental după pauză. A continuat să se mențină la un nivel bun, iar în minutul 38 a trecut pentru prima dată la conducere. Liscevic, din 7 metri, a marcat pentru scorul de 21-20 pentru SCM. În minutul 40, ”municipalele” au oferit o altă mostră că sunt pe drumul cel bun. Elghaoui a marcat golul etapei, poate chiar al sezonului în Liga Campionilor. De pe semicerc, cu spatele la poartă, din cădere, numai ea știe cum, a punctat pentru scorul de 23-22 în favoarea campioanei României. Imediat, Pineau a fost scoasă din joc. Involuntar, Liscevic a lovit-o cu cotul în nas, iar franțuzoiaca a avut nevoie de îngrijiri medicale. SCM a păstrat controlul până în minutul 47. Liscevic a perforat din nou poarta adversă (25-26), dar Lekic a egalat.

Au urmat două minute de superioritate numerică pentru SCM, în care handbalistele coordonate de pe bancă de Goran Kurtes nu au mai fost la fel de lucide. Au ratat atacul, au primit gol, iar apoi Trifunovic s-a grăbit să arunce și nu a găsit ținta. Buducnost a profitat și s-a dus la două goluri în față (28-26). La următorul atac, dintr-o poziție bună, a ratat și Lupei, față în față cu Arenhart. În ultimele 5 minute, Batinovic a mai primit doar un gol. În minutul 56, scorul indica 29-27 pentru muntenegrence. Elghaoui a redus din diferență (29-28), însă, în ciuda intervențiilor Martei, SCM nu a reușit să mai înscrie deloc. La ultima fază, Marta Lopez a avut golul egalării în mână, dar a trimis mingea în bară, iar SCM, nemeritat după aspectul jocului, a pierdut șansa de a obține un punct mare din această confruntare. Partida s-a încheiat la scorul de 29-28 în favoarea gazdelor. Felicitări fetelor pentru joc, păcat pentru rezultat!

Gruparea vâlceană rămâne cu speranța că la următoarele meciuri va avea întreg lotul valid și va putea lupta de la egal la egal cu adversarele sale. Calculele nu s-au schimbat după partida de la Podgorica. SCM trebuie să câștige duelurile cu Podravka și Borussia pentru a spera într-o clasare în primele șase formații ale grupei B, care asigură continuitate în competiție.

Sâmbătă, 22 noiembrie, ”municipalele” vor avea prima ”finală”, în deplasare, la Dortmund, cu Borussia, dacă nu cumva Federația Europeană de Handbal decide să programeze, între timp, și vreunul din meciurile amânate.

La Podgorica, pentru SCM au punctat: Elghaoui (8), Lopez (6), Liscevic (6), Gonzalez (4), Lupei (2), Norgaard (1), Trifunovic (1).

De menționat ar mai fi că echipa noastră a dus acest meci în doar 10 jucătoare.

Cea mai prolifică jucătoare a gazdelor a fost Andrea Lekic (7 goluri). Au mai înscris pentru Buducnost: Vukcevic (6), Grbic (4), Pineau (3), Mehmedovic (3), Dzaferovic (2), Maslova (2), Radicevic (1) și Attingre (1).