Liga VFotbal

Oltul Drăgoești, remiză la Sălătrucel. ”Acest punct să fie începutul revirimentului pentru noi”

Oltul Drăgoești respiră după câteva etape dificile. Formația primarului Bebe Melente a scos o remiză din deplasarea de la Sălătrucel (1-1). A fost 0-0 la pauză. Oaspeții au condus cu 1-0 prin golul marcat de Sabin Cherăscu după o lovitură liberă a lui Petcu. Gazdele au egalat tot după o fază fixă.

”A fost un meci foarte frumos, viu disputat, la discreția noastră în primele 45 de minute. Dacă era 3-0 pentru noi la pauză cred că nu se supăra nimeni. Apoi s-a echilibrat. Judecând la rece, cred că e echitabil acest rezultat de egalitate. Condiția fizică și-a spus cuvântul în cazul nostru. Nu avem posibilitatea să facem antrenamente, iar la meciuri avem jucători care vin poate direct de la serviciu, din schimbul trei. Alții, mai tineri, vin tot din schimbul 3, dar de la discotecă. Una peste alta, am încropit o echipă frumoasă. Lotul e echilibrat. Au venit 4-5 jucători care arată calitate. Ultimii veniți sunt Pădurețu, de la Ionești și Mercin, de la Șirineasa, un mare câștig pentru noi. Mă bucur și că avem banca plină, soluții pentru schimbări, rezerve de nivelul titularilor și că în ciuda rezultatelor am continuat, nu am abandonat sau să ne supărăm atât de tare după anumite rezultate sau jocuri mai nereușite. Pentru mine contează și că avem 7 jucători din Drăgoești care evoluează etapă de etapă, plus alții pe bancă. Toți vin de plăcere, pentru că nu ne permitem să-i recompensăm financiar. Eu, Dragoș Tănase mai dăm sfaturi de pe margine și oricine din echipă. La Sălătrucel și gazdele s-au comportat bine, iar arbitrajul a fost foarte bun. Răzvan Mosor a condus bine jocul și chiar îl felicit, pentru că nu e chiar ușor să arbitrezi acolo unde există și o presiune din partea spectatorilor. Acest punct să fie începutul revirimentului pentru noi! Și cei de la Păușești Măglași ne-au apreciat, au spus că avem echipă bună. Eu cred că putem obține de acum înainte mai multe rezultate pozitive. Iar dacă retrogradăm, nu e un capăt de țară. Vom continua indiferent de deznodământul acestui sezon. Poate se va găsi și pentru noi un loc în Liga a V-a, având în vedere condițiile de care dispunem, baza sportivă frumoasă pe care o avem”, a declarat Gheorghe Melente, primarul din Drăgoești, după remiza înregistrată de Oltul la Sălătrucel.