Baschet

”Lupii negri” de la poalele Capelei au provocat a doua înfrângere din grupa 11-18 pentru SCM Timişoara

Sâmbătă, 2 martie, a fost o zi memorabilă pentru formaţia de baschet de primă ligă de la poalele Capelei. CS Vâlcea 1924 a înfruntat, în Sala Traian, lidera din grupa 11-18, pe SCM Timişoara. Bănăţenii suferiseră o singură înfrângere în play-out. ”Lupii negri” le-au administrat-o pe a doua. Elevii lui Hristu şapera au depăşit din nou borna a 100 de puncte realizate. Partida s-a terminat la scorul de 101-76, rezultat care dă încredere Vâlcii pentru viitor şi ajută în drumul spre îndeplinirea obiectivului, de menţinere în primul eşalon. CS Vâlcea 1924 se află acum la doar două puncte distanţă de primul loc în grupa 11-18. Cu Timişoara totul a mers bine de la un capăt la altul. Gazdele au avut un început fulminant. Primul sfert s-a terminat la diferenţă de 10 puncte (scor 26-16). La pauza mare, favorite publicului avea un avans de 21 de puncte faţă de Timişoara (scor general 57-36). Sfertul 3 s-a terminat la egalitate, 18-18. În ultimele 10 minute, tot Vâlcea s-a impus în faţa formaţiei coordonate de Dragan Petricevic, cu 26-22, astfel că a ajuns la o diferenţă totală de 25 de puncte. Olisemeka şi-a pus amprenta pe 26 de puncte. Wiilliams a avut 20 de puncte, iar Vîrna – 16. Branch, Rotaru, Sharkey, Bezbradica, Ciucă, Solopa, Vlad, Ciriperu şi Blidaru au mai fost în lot şi şi-au adus contribuţia la acest rezultat pozitiv realizat în faţa a peste 1200 de spectatori şi cu sprijinul Brigăzii Zăvoi. Vâlcea a rămas pe locul 4 după această victorie. Primele trei clasate au cu două puncte mai mult. În runda viitoare, CS Vâlcea 1924 va juca în deplasare cu ultima clasată, Laguna Bucureşti. Ulterior, în Sala Traian vine CSM Galaţi.