Borcan, hattrick pentru Alunu

Meciul dintre AFC Băbeni şi Olteţul Alunu a părut precum o luptă între David şi Goliat. Eugen Roşu a mizat pe copii, cei mai mulţi cu vârste cuprinse între 14 şi 17 ani. Nu au reuşit să producă surpriza în faţa unei formaţii aflate în lupta pentru titlul judeţean. 1-5 a fost scorul final. Prima ocazie a aparţinut băbenarilor. Mutu a avut o şansă uriaşă de a deschide scorul. Lipsa de experienţă a contat. În loc de 1-0 a fost 0-1. În minutul 9, după o pasă în adâncime, Vlad Borcan, atacantul transferat de Olteţul în această iarnă de la Bărbăteşti, i-a luat faţa adversarului în viteză, a profitat şi de o ieşire întârziată a portarului şi a marcat primul gol în Liga a IV-a pentru Alunu. La mijlocul reprizei s-a făcut 0-2, după o fază rapidă, o aruncare de la margine de la mijlocul terenului şi pase succesive, ca la antrenament. Adrian Birăruţ a dublat avantajul echipei sale. Apoi Borcan a ieşit iar în evidenţă. A înscris al doilea gol al său dintr-un şut frumos. Mingea a lovit transversala şi apoi a poposit în plasă: 0-3. Finalul de repriză a aparţinut puştilor lui Eugen Roşu. David Vladu, dintr-o lovitură liberă, l-a pus în dificultate pe Cristescu, goal-keeper-ul advers, iar în minutul 42 băbenarii au redus din diferenţă. Bălaşa a marcat pentru 1-3. Avea să fie singurul gol al gazdelor. În debutul părţii secunde, Borcan a mai ”muşcat” o dată, apoi a mers la schimbare. Ultimul gol al întâlnirii, de 1-5, a fost marcat cu 10 minute înainte de final de noul intrat, Adelin Toma. Înfrângerea suferită nu i-a descurajat pe copiii de la AFC Băbeni, ci le-a dat încredere că pot mai mult. Obiectivul rămâne evitarea retrogradării. Având în vedere că s-a retras o echipă, doar ultimul loc poate fi retrogradabil. Băbeni luptă să scape de el.