Liga IVFotbal

Lotru Brezoi, victorie la indigo cu înfrângerea din runda precedentă! Meciul de la poalele Țurțudanului s-a disputat în condiții speciale, doar cu mămici și copii în tribune

După înfrângerea nescontată, cu 5-0, la Mateești, Lotru Brezoi și-a luat revanșa cu CS Gușoeni. A obținut o victorie la indigo, cu același scor, 5-0, în runda cu numărul 21 din Liga a IV-a. ”La Mateești am jucat în condiții speciale. Ne așteaptam la un deznodământ nefavorabil. Am avut 11-12 jucători și aproape toți copii de 14-15 ani. E greu să ne strângem. Unii au examene, înscrieri la facultate, alții serviciu sau alte evenimente. La Mateești, a fost bine în prima repriză. Apoi am primit primul gol și de acolo s-a rupt totul. Cu Gușoeni a fost altceva. Ne-am strâns, am avut doar 1-2 absențe, pe Turtoi, Raul Naum…, iar portarul, Mihai Grigore, a fost suspendat după jocul de la Mateești. Am apelat la un portar de 14 ani, Mădălin Ionescu, care s-a descurcat foarte bine. Chiar a avut câteva intervenții salvatoare. Oaspeții l-au văzut mic și au crezut că-l pot surprinde mai ușor. Au încercat multe șuturi spre poartă, dar nu și-au găsit ținta. Am avut 2-0 la pauză. Sebi Botă, jucătorul cu cel mai bun fuleu din județ, cred eu, după un assist al lui Maniu, a deschis scorul. Apoi Bitică l-a servit. Sebi a marcat pentru 2-0 cu un lob peste portar, din 16 metri. Botă a mai avut o bară. De la el venea pricolul la fiecare fază. În partea secundă ni l-au accidentat. Asta a fost poate și singura greșeală a lui Bîrlogeanu (arbitrul). Dacă îi vedea piciorul lui Sebi, sunt convins că ar fi scos cartonașul roșu. În prima repriză au avut și cei de la Gușoeni o bară, iar noi am ratat un penalty prin Dodo Glăvan. În partea secundă a intrat Alex Andronache (16 ani) și imediat și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Au mai avut și oaspeții câteva oportunități de a înscrie, s-a opus Mădălin. Tot un junior abia intrat, Cirican, a dus scorul la 4-0 după o lovitură liberă și o minge deviată. Apoi Cirican a trimis o pasă filtrantă, iar Dodo Glăvan s-a revanșat pentru ratarea din punctul cu var și a marcat pentru 5-0”, a declarat Remus Burcuș, oficialul brezoienilor. Partida de la poalele Țurțudanului s-a disputat în condiții speciale. Lotru a fost sancționată cu disputarea unei partide fără spectactori. Au avut voie doar mămicile și copiii, care au făcut uitată absența publicului masculin.