Liga 6

Lotru Brezoi pregăteşte „artileria grea” pentru returul cu Olteţul Bălceşti

* Remus Burcuş (FOTO) şi colegii săi primesc „ajutoare” din Anglia

Cea de-a treia clasată din play-out-ul Superligii, Lotru Brezoi, a pierdut meciul de la Bălceşti, din barajul pentru promovarea/menţinerea în „Elită”. Gazdele s-au impus italieneşte, cu 1-0. Singurul gol al formaţiei din sudul judeţului a fost înscris de Viorel Merişanu, în urma unei lovituri libere din apropierea careului. Despre acel joc, căpitanul echipei Lotru Brezoi, Remus Burcuş, a spus: „Distanţa dintre Brezoi şi Bălceşti este destul de mare. Am făcut pe drum aproape trei ore. A fost foarte cald, peste 30 de grade şi deplasarea cred că ne-a moleşit un pic. Am intrat mai greu în febra meciului, dar uşor-uşor, am reuşit să ne revenim. În prima repriza am avut 3 ocazii clare de a marca prin Dragoş Trăistaru, după o lovitură cu capul, din 6 metri (în minutul 25), prin Ciprian Nistor, care a scăpat singur cu portarul, după o incursiune pe partea stângă (minutul 35) şi alta prin Alex Alboi, care a prins un şut bun, de la aproximativ 17-18 metri de poarta adversă. Au avut şi gazdele două oportunităţi bune de a marca. În repriza a doua, ei au jucat puţin mai bine decât noi. Golul a venit în minutul 75, după o lovitură liberă acordată de pe 16 metri, acordată pe nedrept, considerăm noi. Finalul s-a jucat pe contre. Olteţul Bălceşti ne-a lăsat o impresie plăcută. E o echipă bună, arţăgoasă”. Brezoienii speră să anuleze avantajul minim al Olteţului în retur. În partida de sâmbătă, 1 iulie, care se va disputa la Brezoi, începând cu ora 18.00, Lotru se va putea baza şi pe trei dintre jucătorii care i-au lipsit în ultima perioadă, Bogdan Idu, Cosmin Costache şi Andrei Racolţa, care au fost plecaţi la muncă, în Anglia. „Aşteptăm returul cu încredere. Bineînţeles, vrem să anulăm avantajul luat de cei de la Bălceşti după meciul tur şi să rămânem în Superligă. Cred că avem puterea de a realiza acest obiectiv, mai ales că vom avea aproape întreg lotul la dispoziţie. Vor veni şi trei «piese grele», din Londra, care ne pot ajuta să obţinem, sâmbătă, un rezultat pozitiv”, a mai adăugat Remus Burcuş.