Liga IVFotbal

Lotru Brezoi a dat lovitura la Alunu. Burcuș, decisiv. Oltețul, două cartonașe roșii

*) ce primă de victorie au avut oaspeții și ce alte vești bune a mai primit formația de la poalele Țurțudanului?

După două meciuri imposibile pe teren propriu, în care nu a putut avea pretenții la rezultate pozitive, cu Cozia Călimănești (locul I) și Sparta Rm. Vâlcea (locul 3), în care a primit 13 goluri, Lotru Brezoi s-a deplasat la Alunu. A jucat pe terenul formației cunoscută drept una redutabilă pe teren propriu. Trupa lui Dan Naum a reușit să dea lovitura cu Oltețul. S-a întors de la Alunu cu toate cele trei puncte. Alboi a deschis scorul la jumătatea primei reprize. Gazdele au egalat cinci minute mai târziu, prin decarul Emi Birăruți. Soarta partidei a fost decisă în partea secundă, după ce Oltețul a rămas în inferioritate numerică. Cosmin Codin a primit al doilea galben în minutul 58 și a fost eliminat. Chiar și în 10, echipa din Alunu a avut momente bune de joc, a pus presiune pe brezoieni și a avut șanse de a trece în avantaj. Golul a venit în minutul 75, dar în tabăra oaspeților. Remus Burcuș a fost decisiv. A marcat pentru scorul de 2-1 în favoarea brezoienilor, rezultat înregistrat și la final. În ultimele 10 minute, Oltețul a jucat chiar în dublă inferioritate numerică. A primit roșu și Cosmin Nicolescu, tot pentru două galbene. Pentru echipa de la poalele Țurțudanului a fost a patra victorie din acest sezon, reușită care o ajută să ”respire”, după o perioadă grea și să o mențină cu șanse în lupta pentru evitarea retrogradării.

Succesul cu Alunu a fost recompensat de sponsorii echipei. Fiecare jucător a primit câte 50 lei. La fel vor fi motivați brezoienii și la următorul meci, cu Budești. Veștile bune continuă să vină la echipa de la poalele Țurțudanului. Trei prieteni de-ai lui Remus Burcuș, plecați în străinătate, unul din Râmnic chiar, s-au oferit să-l ajute pentru a asigura formației Lotru Brezoi un buget bun. Anul viitor echipa din nordul județului s-ar putea bate chiar pentru titlul județean și promovarea în Liga a III-a. Primăria a redus alocarea bugetară, dar cu siguranță lucrurile se vor schimba atunci când obiectivele vor fi mai îndrăznețe.