LOTRU BREZOI – DINAMO 2007 RM. VÂLCEA 1-3

„Eugen Roşu a fost un pic «alb-roşu»”

* apreciază antrenorul Vasile Grossu, printr-un joc de cuvinte, prestaţia arbitrului în meciul cu dinamoviştii din Râmnic

Anul acesta, Lotru Brezoi nu a mai avut o prestaţie similară celei din campionatul precedent, atunci când s-a impus cu 4-0, pe teren propriu, împotriva „dulăilor” lui Laurenţiu Mustăţea. Sâmbătă, 20 martie, Dinamo 2007 Rm. Vâlcea a efectuat deplasarea la poalele Ţurţudanului determinată să nu mai comită aceleaşi imprudenţe din trecut, când a fost umilită de juniorii lui Vasile Grossu. După o primă repriză de tatonare, care s-a terminat la scor alb, „câinii” de pe stadionul CSŞ au reuşit să muşte primii, în minutul 48, prin Cosmin Văcaru, care a marcat din 16 metri, dintr-o pasă primită de la Mădălin Târş. Acelaşi „jucător-simbol” al lui Dinamo a dus scorul la 2-0 puţin mai târziu, printr-o „scăriţă” superbă executată cu precizie de la 18 metri, peste portarul Brezoiului. Lotru a marcat apoi, din acţiune, prin Badiu, pentru ca tânărul „dulău” Tănase să înscrie pentru 3-1, după ce – spre disperarea coechipierilor – ratase într-o veselie. Nistor, elevul lui Vasile Grossu, a marcat şi el un gol de „Champions League”, trimiţând cu capul balonul în vinclu, de pe linia careului de 16 metri. „Prima repriză am dominat-o copios, Martalogu şi Nistor ratând şansa de a trece în avantaj. Apoi arbitrul de centru Eugen Roşu nu ne-a acordat un penalty, la un fault clar al adversarilor, dovedind un pic că este – precum numele său – un pic „alb-roşu” (n.r. – culoarea dinamoviştilor). Una peste alta, am jucat bine. Şi adversarii au avut o repriză secundă excelentă, meritând, până la urmă, să câştige duelul”, ne-a spus antrenorul Vasile Grossu, de la Lotru Brezoi. • Lucian CORNECI