POSADA PERIŞANI – CSM DRĂGĂŞANI 0-3

Execuţie în public!

* formaţia antrenată de Laurenţiu Fier a fost „înjunghiată” pe la spate chiar de către cel care ar fi trebuit să-i vindece rănile: doctorul echipei * gruparea din Ţara Loviştei a pierdut la „masa verde” derbiul cu CSM Drăgăşani, datorită lipsei asistenţei medicale

Caz incredibil petrecut vineri, după amiază, pe sinteticul din Zăvoi. Lume multă, timp frumos şi un meci de calitate, asta se aştepta de la derbiul celei de-a doua runde a returului, dintre Posada Perişani şi CSM Drăgăşani. S-a întâmplat ce s-a preconizat doar în primele 45 de minute. Cu gândul la un prim succes, Fier şi compania au forţat încă din start, dar fără mari realizări. În minutul 19, Posada a avut şansă să-şi schimbe norocul. A beneficiat de o lovitură de pedeapsă, însă Căpătan, spre disperarea colegilor, a trimis balonul în braţele lui Sabău. A urmat o bară transversală, marca Gulea şi alte câteva situaţii pentru Posada de a deschide scorul. Prima parte a întâlnirii s-a încheiat, însă, nedecis, 0-0. La pauză, un nor negru s-a abătut asupra formaţiei din Perişani. Îmbrăcat la „patru ace”, medicul delegat al echipei din Ţara Loviştei, care anunţase încă dinaintea începerii partidei că are lucruri mai importante de făcut decât să stea la meci, a părăsit baza sportivă din Zăvoi, cu scopul de a merge pentru a-şi face poze pentru paşaport. Organizatorii au intrat în criză, au încercat să-l aducă la timp înapoi, dar nu s-a mai putut face nimic. Şi cum un joc nu se poate disputa fără asistenţă medicală, Posada – CSM s-a încheiat după 45 de minute. Dacă problemele doctorului ar fi intervenit la începutul jocului, centralul partidei, Daniel Demetrescu, trebuia să aştepte 15 minute pentru a putea fi asigurată asistenţa medicală. În timpul jocului, însă, echipei gazdă i se acordă doar trei minute pentru a rezolva această situaţie. Drăgăşenenii şi adversarii de prin tribună ai echipei din Perişani au pus presiune pentru ca jocul să se încheie şi până la urmă „Zăpadă”, care a aşteptat suficient venirea medicului, a fost nevoit să fluiere sfârşitul jocului, spre nemulţumirea jucătorilor şi oficialilor Posadei, care pentru moment l-au făcut vinovat pe centralul partidei. La aproximativ cinci minute după ce jocul s-a încheiat, la teren şi-a făcut prezenţa şi Vasile Stancu, doctorul mult căutat. A fost întâmpinat cu ostilitate de către toţi cei prezenţi, cele mai vehemente reproşuri primindu-le din partea antrenorului-jucător Laurenţiu Fier, furios pentru modul în care a pierdut cele trei puncte. Jocul va fi omologat la „masa verde” cu scorul de 3-0 pentru CSM Drăgăşani.

Buget de 500 de milioane pentru Posada

În şedinţa de consiliu privind aprobarea bugetului pentru 2010, autorităţile din Perişani au convenit ca echipei de fotbal locală, Posada, să-i revină pentru anul în curs 500 de milioane lei vechi. După cum ne-a informat primarul Ion Sandu, fără a cărui implicare Posada n-ar mai fi devenit astăzi o grupare de temut pe plan judeţean, aceşti bani vor fi folosiţi pentru taxele concepute de AJF, baremurile de arbitraj şi toate celelalte cheltuieli ale echipei de fotbal, obiectivul fiind clasarea între primele cinci formaţii ale Ligii a IV-a. În bugetul rezervat Posadei n-au fost incluse şi primele de joc, care vor fi asigurate de preşedintele onorific al formaţiei din Perişani, Costel Ştefan, care a promis că fiecare jucător al Posadei va primi la victorie câte 500 de mii lei vechi. Aşadar, supărarea că n-au luat trei puncte din partida cu CSM Dărăgăşani a fost şi mai mare pentru jucătorii Posadei. Din cauza medicului, Căpătan şi compania au ratat prima de joc, au plătit degeaba 6 milioane lei vechi, chiria pentru a juca pe terenul sintetic din Zăvoi (deşi poate ar fi trebuit, după cum a glumit chiar şi Fier, să achite doar trei milioane, ţinând cont că au jucat doar o repriză), dar s-au îndepărtat şi de primele cinci locuri, acolo unde-şi doresc să se claseze la final de sezon.

Ninciuleanu a părăsit „haita” pentru a se „înrola” la echipa primarului Sandu

Săptămâna trecută Posada Perişani a făcut ultima achiziţie pentru actualul sezon. Unul dintre „câinii” lui Laurenţiu Mustăţea, a ales să părăsească Dinamo. Tibi Ninciuleanu a dezertat din „haită” şi s-a „înrolat” la Posada, formaţie pentru care a evoluat încă din primul meci, cu CSM Drăgăşani, dar n-a avut, însă, şansa de a juca 90 de minute, partida încheindu-se imediat după pauză.