Larvik a câştigat prima manşă a finalei Ligii Campionilor

* Itxako rămâne totuşi în grafic pentru adjudecarea trofeului

Cotată ca favorită clară la câştigarea Ligii Campionilor în duelul cu Itxako, echipa norvegiană HC Larvik a adeverit pentru moment previziunile şi a câştigat prima manşă a finalei. A pătimit însă puţin până să se vadă învingătoare. Echipa spaniolă, cu Alexandrina Barbosa într-o formă bună în prima jumătate de oră, a ţinut la respect campioana Norvegiei în repriza inaugurală. Larvik a avut avantaj doar în minutul 26, când Tonje Larsen, una dintre cele mai bune jucătoare ale campioanei Norvegiei în manşa tur a finalei Ligii Campionilor, a punctat pentru 8-7. Itxako a revenit însă la timonă şi a încheiat primul mitan în avantaj (scor 8-9). Partea secundă a aparţinut gazdelor, care au părut să conştientizeze că joacă în faţa propriilor suporteri şi un eventual eşec în primul meci al finalei, chiar în Norvegia, ar cam nărui visul câştigării trofeului european. Până în minutul 40 s-a jucat de la egal la egal, apoi Larvik a preluat iniţiativa şi a reuşit să ajungă să conducă, cu nouă minute înainte de final, la patru goluri diferenţă (19-15). Ibericele n-au capotat totuşi, au recuperat din dezavantaj, dar n-au ştiut să gestioneze tocmai foarte bine finalul. Larvik conducea cu 22-19 în minutul 57, când Gro Hammerseng a fost eliminată pentru două minute. În superioritate numerică, Itxako a marcat din 7 meri, dar a şi primit un gol, Nora Mork punctând pe contraatac pentru 23-20. Echipa spaniolă a mai reuşit să înscrie încă o dată până la expirarea timpului regulamentar de joc, prima manşă a finalei Ligii Campionilor încheindu-se la scorul de 23-21 pentru Larvik. Ultimul meci al finalei dintre Larvik şi Itxako se va disputa pe 14 mai, în Spania, în sala din Pamplona, echipa gazdă plecând în această întâlnire cu un dezavantaj de două goluri, nu foarte greu de recuperat.
Echipa norvegiană a punctat în primul meci al finalei prin: Larsen (8 goluri), Loke (6), Riegelhuth (3), Mork (3), Gro Hammerseng (2), Johansen (1).
Pentru Itxako au marcat: Martin (5), Barbosa (4), Turey (3), B. Fernandez (3), N. Pena (3), Şoit (2), Alonso (1).