Fără categorieHandbal

Junioarele II vâlcene au încheiat cu bine sezonul regulat

lazar nicoleta* CS Chimia a câştigat pe teren propriu cu LPS Viitorul Piteşti, iar Energetic a remizat în deplasare, cu prima clasată, CSM Ploieşti

Zilele trecute au avut loc ultimele meciuri din cadrul seriei D a Campionatului Naţional de Handbal Feminin dedicat junioarelor II. În runda a zecea, ambele formaţii vâlcene au reuşit să aibă comportări onorabile. Astfel, CS Chimia a câştigat fără emoţii, pe teren propriu, partida cu ultima clasată, LPS Viitorul Piteşti. Deşi trupa Nicoletei Lazăr nu s-a aflat în efectiv complet pentru această dispută, nu s-a pus în nici un moment problema învingătoarei. Chimistele s-au desprins pe tabelă încă din prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de şapte goluri: scor 14-7. Jocul a curs în aceeaşi direcţie şi în partea secundă, astfel că a rezultat o victorie categorică a gazdelor.

CS Chimia a câştigat meciul cu formaţia piteşteană cu scorul de 30-18 şi încheie sezonul regulat pe locul 3, cu 17 puncte. Locul 2 este ocupat de Energetic, singura echipă care nu a cunoscut eşecul în acest sezon. În ultima etapă de dinaintea turneelor de sală, trupa lui Ionel Gheorghe şi a Stăncuţei Guiu a remizat, în deplasare, cu prima clasată, CSM Ploieşti. Prima repriză a fost câştigată de gazde cu 15-10, însă vâlcencele au avut puterea să revină şi să plece de la Ploieşti cu un punct. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 24-24. Energetic a acumulat 22 de puncte în zece etape, fiind la egalitate cu CSM Ploieşti. Acum, pentru ambele formaţii vâlcene urmează turneele de sală. Primul va avea loc peste mai puţin de două săptămâni, mai exact între 4 şi 6 martie. (S.S.)