DiverseHandbal

Junioarele 2 de la CS Chimia au câştigat Cupa Transilvania, de la Săcele

Sâmbătă, 20 ianuarie şi duminică, 21 ianuarie, în sala de sport a Liceului „George Moroianu” din Săcele a avut loc Cupa Transilvania, un turneu de handbal dedicat junioarelor 2, la care au participat patru echipe: CSM Bucureşti, Art Galaţi, CS Chimia Rm. Vâlcea şi organizatoarea competiţiei, Transilvania Braşov. Practic, a fost vorba despre un turneu al elitelor, ţinând cont de faptul că toate cele patru formaţii sunt lidere în seriile din care fac parte, în campionatul naţional. Cea mai bună echipă a „turneului final” de la Săcele a fost Chimia Rm. Vâlcea. Gruparea pregătită de Nicoleta Lazăr şi Simona Gogîrlă a câştigat Cupa Transilvania după două victorii şi o remiză. S-a impus cu scorul de 27-24 în partida cu formaţia Marianei Tîrcă, Transilvania Braşov, a câştigat cu 28-21 confruntarea cu CSH Art Galaţi şi a remizat, scor 37-37, cu CSM Bucureşti. Locul secund a fost ocupat de gazda competiţiei, Transilvania Braşov, pe locul 3 s-a regăsit CSM Bucureşti, iar locul 4 le-a revenit handbalistelor de la Handbal Art Galaţi. CS Chimia s-a bazat la acest puternic turneu pe 16 jucătoare, majoritatea de la grupa de junioare 3. Din lot au făcut parte: Alicia Gogîrlă, Andreea Comănescu, Andreea Ailincăi, Mălina Petrescu, Alexandra Dumitriu, Cristina Vegheanu, Ana Maria Stana, Diana Dincă, Timeea Bîzîc, Daria Stanciu, Giulia Stancu, Patricia Zota, Alexia Rogoz, Alessia Dicu, Ştefania Anghel şi Alexia Iordache. Nu s-au acordat premii speciale, însă dacă s-ar fi întâmplat acest lucru, titlul de cea mai bună marcatoare a întrecerii i-ar fi revenit Aliciei Gogîrlă, iar cel pentru cel mai bun portar, probabil Alexandrei Dumitriu. (S.S.)