„Jucătoarele au trecut cu bine peste şocul demisiei lui Aurelian Roşca”

* spune preşedintele echipei vâlcene de handbal feminin, Petre Berbecaru

Demisia lui Aurelian Roşca, survenită după înfrângerea ruşinoasă de la CSM Slatina (16-20) a nu a afectat jocul HCM-ului. Acest lucru este evidenţiat de faptul că trupa antrenată acum de Gheorghe Sbora a obţinut apoi o victorie la pas cu „U” Cluj (în Sala Traian), cu scorul de 34-27, în Liga Florilor, iar ulterior s-a impus în deplasare, la Braşov, împotriva Coronei (31-27), în sferturile Cupei României. Preşedintele de la HCM Rm. Vâlcea, Petre Berbecaru, crede că rezultatele pozitive din aceste două meciuri reliefează că jucătoarele sunt profesioniste şi se gândesc doar la îndeplinirea obiectivului de a ajunge în Europa, în sezonul viitor.
„Toţi cei care au văzut meciul nostru de la Braşov, din Cupa României, au apreciat faptul că a fost un joc bun de handbal, de calitate, ceea ce demonstrează că jucătoarele au trecut cu brio peste şocul generat de demisia antrenorului Aurelian Roşca. Cum toate sunt foarte profesioniste, au înţeles că e foarte important pentru club un rezultat pozitiv la Braşov. Şi nu trebuie să uităm un alt lucru: în sferturile Cupei, am jucat împotriva unei echipe care, la începutul sezonului, a făcut investiţii masive în lot, a adus cam tot ceea ce era mai bun în România. E drept, doar românce! Motiv pentru care avea ca obiectiv calificarea într-o cupă europeană. Cum prin Liga Florilor ratase şansa asta, singura posibilitate a Coronei mai era prin Cupa României. Asta le-a şi făcut pe braşovence să abordeze jocul cu noi cu foarte mare seriozitate. Dar, deşi au avut o dorinţă mare de a învinge, nimic nu le-a mers şi n-au făcut prins deloc o zi bună. Asta fără a diminua din meritele jucătoarelor noastre”, a precizat Berbecaru.

Portarul Petra Blazek n-a putut evolua în sfertul de Cupă de la Braşov din pricina unei accidentări

În încheiere, oficialul de la HCM Rm. Vâlcea a adăugat că rezultatul pozitiv de la Braşov a fost posibil chiar şi în condiţiile în care, din cauza unei accidentări, staff-ul tehnic nu s-a putut baza pe serviciile portarului Petra Blazek. „Victoria în faţa Coronei este cu atât mai valoroasă cu cât, cu două zile înainte de acel meci, ni s-a accidentat portarul titular, Petra Blazek, în timpul unui antrenament. Iar la handbal, un portar bun face cam cât jumătate de echipă! Ne-a fost frică aşadar că jucătoarele vor evolua cu teamă, pentru că nu mai au spatele asigurat. Dar, din fericire, ele s-au mobilizat foarte bine şi au învins. Ce-i drept, ne-a ajutat foarte mult şi portăriţa de rezervă, Marina Razum, cu care am şi stat de vorbă înaintea meciului, pentru că avea mari emoţii, deoarece s-a trezit titulară nu într-un joc de campionat, unde se mai putea repara ceva, ci într-o partidă decisivă din Cupa României. Fetele au dat însă dovadă de mult caracter şi au trecut cu bine peste toate problemele, iar victoria a fost una fantastică!”, a conchis preşedintele de la HCM Rm. Vâlcea. (N.C.)