”Jucărie”, 45 de minute de vis cu Berbești. ”Marică”, patru goluri în poarta ”minerilor”. Victoria celor de la FCPO, dedicată ginerelui Iulică Toabeș

Fără mulți jucători de bază, Minerul Berbești (care a obținut șase puncte în ultimele două runde) s-a deplasat sâmbătă după-amiază la Păușești Otăsău. Oficialii echipei nu și-au pus mari speranțe în acest joc. Și în efectiv complet, se așteptau la o misiune dificilă în fața uneia dintre candidatele la primul loc. Jocul nu le-a schimbat părerea. Lupu Bîrlogeanu și colegii săi le-au fost superiori adversarilor. FCPO a câștigat fără emoții partida, cu 6-0. Debutul meciului a fost umbrit de accidentarea lui Bîrsanu, căruia i-a recidivat problema de la genunchi (este suspect de ruptură de ligamente).

Primul gol a venit după un sfert de oră de joc. După o fază rapidă, Aldescu a finalizat simplu, aducându-și echipa în avantaj: 1-0. Imediat, s-a făcut 2-0. Marius Popa a dublat avantajul. Din flancul drept, a profitat de o neînțelegere în defensiva adversă, l-a văzut pe portar ieșit dintre buturi și a trimis balonul cu boltă, pe colțul lung, direct în plasa laterală. Au avut și oaspeții câteva acțiuni bune în jumătatea adversă. Bogdan Anghel nu a fost suficient de inspirat și a ratat din situații clare. Până la pauză, s-a făcut 3-0. ”Jucărie” (Marius Popa) și-a adus contribuția și la această reușită. A scos penaltiul transformat cu precizie de Marian Filipoiu.

După pauză, același ”scenariu”. Primii la minge, mai bine pregătiți fizic, jucătorii de la Păușești și-au dominat adversara, au ajuns de multe ori în fața porții. Au mai înscris de alte trei ori. ”Maricanul” s-a aflat de fiecare dată la finalizare, ajungând la patru ”boabe” în acest meci. Diferența putea fi mai mare, dar Aldescu, Filipoiu și alți colegi de-ai lor s-au întrecut în ratări. Nici oaspeții (pentru care portarul Dragoș Mihai, sărbătoritul zilei, a jucat în partea secundă în ”câmp”) nu au avut luciditate, irosind oportunitățile pe care și le-au creat.

Victoria categorică obținută de FCPO i-a fost dedicată lui Iulică Toabeș, oficialul echipei, care duminică a îmbrăcat costumul de ginere. Totodată, și-a creștinat și feciorul, pe Petru David.

De menționat ar mai fi și că la FCPO printre titulari s-a regăsit și Adrian Florea, care nu a mai continuat alături de Sparta, formație la care fusese transferat de la FC Băbeni.