”Jucăm în cea mai grea serie. Cu trei puncte eşti în faţă. La meci pierdut, ajungi la retrogradare. În oricare altă serie, noi şi Costeşti eram la mijlocul clasamentului”

Victoria cu Costeşti nu a adus bucurie mare în tabăra horezenilor. Antrenorul Narcis Enăchescu a fost nemulţumit de faptul că jucătorii săi au dat dovadă şi de această dată de lipsă de concentrare, atât pe fază defensivă, în prima repriză, cât şi în atac, în partea secundă, irosind ocazii clare:

”Suntem supăraţi că nu ne iese jocul aşa cum ar trebui. Ratăm foarte mult. La fiecare meci ratăm enorm, avem câte cinci-şase ocazii clare şi nu putem să dăm gol. Tot timpul avem probleme. Acum a lipsit şi Vişan (a fost suspendat pentru patru galbene) şi s-a cunoscut. La fiecare meci trebuie să schimbăm 2-3 jucători. Venirea lui Traşcă e de bun augur. A debutat cu gol. Asta căutăm, calitate. E un jucător valoros. Îi trebuie puţin timp să se pună la punct şi cu pregătirea fizică şi sigur că va avea randament. Dar rămâne un semn de întrebare la capacitatea asta de concentrare, la fiecare meci. Lotul este echilibrat şi valoros, din punctul meu de vedere, dar ratăm extrem de mult. Poate cu 1-2 jucători aduşi în iarnă, să fim acolo unde ne dorim. Şi pe faza defensivă facem greşeli simple. Sunt jucători buni, dar nu au scuze. Cât să mai aşteptăm? Au trecut 10 etape. Aşteptăm până retrogradăm? Am întâlnit o echipă motivată, bună, cu 5-6 jucători care au jucat la alt nivel, ştiam şi cum a fost meciul tur. Din păcate, la fiecare contră a lor era pericol de gol pentru noi. Am stat în prima repriză foarte rău în apărare, am luat şi gol. Ei au mai avut încă o ocazie foarte mare de a înscrie. Am avut noroc. Intervenţia lui Rareş Sporea ne-a salvat. La 2-0 era greu să mai revenim. Altfel, trebuie să fim realişti. E cea mai grea serie din ţară. Dacă era oricare alta, chiar şi cea a Bucureştiului, şi aceasta a Gorjului, şi noi, dar şi Costeşti eram liniştiţi la jumătatea clasamentului. Aşa a fost împerecherea anul acesta şi fiecare punct câştigat contează. Vedeţi cum e, la trei puncte eşti în faţă, la meci pierdut eşti la retrogradare. Şi aşa va fi până la sfârşit. Uite Filiaşi, echipă calificată în sferturile Cupei României, unde a ajuns prin meciul pierdut cu Potcoava. Se joacă. Fiecare punct câştigat este extrem de important. Sper să ne salvăm şi noi şi Costeşti”.

”La meciul acesta am fost relaxaţi în prima repriză, aşa cum am păţit şi cu Potcoava. Aveam impresia că se dă cineva la o parte. Nu e aşa. În ceea ce priveşte organizarea la club, progresăm continuu. Eforturile din partea Primăriei sunt extrem de mari şi ar trebui să avem şi noi rezultate, pentru că e un buget consistent pentru o echipă de locul acesta. Chiar dacă e o serie foarte grea, asta e situaţia, trebuie să facem faţă. Jucătorii trebuie să fie conştienţi că au salarii foarte bune aici, bază de pregătire foarte bună. Au beneficiat de condiţii foarte bune din toate punctele de vedere. Au şi preparator fizic. Lucrăm la Vâlcea, după un program de pregătire bine stabilit”, a completat tehnicianul formaţiei din Treapt.