Liga IVFotbal

Jandarmi și polițiști la meciul dintre Malaia și Tomșani! Anghel a adus bucuria la Foresta

În campionatul trecut, meciul dintre Tomșani și Malaia s-a lăsat cu scandal. Totul a pornit de la o decizie greșită a oaspeților, o lipsă de fair-play. Mai multe echipaje de poliție au ajuns atunci la teren, după un conflict care a depășit cu mult limitele sportivității. Între timp, s-a ajuns la o înțelegere între cele două părți astfel încât să nu mai existe pe viitor situații de acel gen. Duminică, 6 noiembrie, Foresta și Unirea s-au întâlnit din nou într-un meci oficial, de această dată la Malaia. Echipaje de jandarmi și poliție au venit la stadion, pentru a preîntâmpina vreun eventual scandal. Nu a fost cazul vreunei intervenții, deși la final oaspeții au rămas cu impresia că la Malaia ar fi un fel de… Kosovo. Spectatorii sunt agresivi verbal, în tribună, dar nu e singurul stadion unde se întâmplă astfel.

Partida s-a terminat favorabil gazdelor, care au câștigat jocul cu scorul de 3-1. Prima ocazie a întâlnirii a aparținut jucătorilor lui Marian Hera. Bădiță a șutat din unghi, dar Dumitrescu a reținut în doi timpi. În minutul 3, era deja 1-0. Portarul Țevelei a ieșit neinspirat, mingea a fost respinsă la Alex Anghel, care a trimis un lob, de la 25 de metri, peste apărare și portarul advers: 1-0. Scorul pauzei a fost 2-0. În minutul 45, Fugaru s-a oprit în jumătatea adversă de teren, cerând un henț la o preluare a adversarului, jocul a continuat și de aici mingea a plecat în diagonală, în partea opusă. Același Alex Anghel a scăpat pe contraatac, și-a depășit adversarii în viteză și a scăpat singur, de la 30 de metri de poartă, finalizând fără emoții.

La reluare, în minutul 52, o fază similară. O degajare, mingea a ajuns rapid la Anghel, care a scapat din nou pe contră și a dus scorul la 3-0. A fost omul meciului pentru echipa sa. Formația coordonată de Marius Pruneși putea mări și mai mult ecartul. În loc de 4-0, s-a făcut 3-1. Andrei Bădiță, în minutul 72, pe un contraatac, a redus din handicap. Trei minute mai târziu, oaspeții au surprins din nou cu o acțiune în partea stângă. Edi Dumitrescu a rămas singur, în 6 metri, cu portarul advers. A încercat o execuție de finețe, un lob, în locul unei finalizări simple, și mingea s-a oprit în brațele portarului gazdă. La 3-2, presiunea ar fi fost mare pe Foresta și orice se putea întâmpla. La această ratare s-a cam scris, însă, istoria jocului. A mai fost o bară pentru Tomșani, în minutul 80, după un corner. Iulian Popescu a avut noroc. A evitat autogolul. Balonul deviat cu capul de acesta s-a dus în transversală.

Gazdele au mai avut două șanse de a puncta, una de singur cu portarul și un gol anulat pentru fault la portar, după o lovitură liberă a lui Vangu. În prelungiri, s-a acordat și un cartonaș roșu. Nițu, de la gazde, a primit al doilea galben. După acest meci, cel mai mult merită apreciată asistenta medicală. A alergat cel mai mult. Jocul a fost oprit în numeroase rânduri pentru faulturi, accidentări.

Cu acest succes, Foresta a cam scăpat de emoții. E pe locul 7, departe de zona ”nisipurilor mișcătoare”. Oficialul clubului au mulțumit Primăriei, Consiliului Local și primarului Gheorghe Dinculescu pentru sprijinul pe care îl acordă echipei de fotbal.