În ciuda victoriei, Mihai Ciobanu nu a fost mulţumit deloc de jocul elevilor săi

RAPID STOENEŞTI – PRIM STROEŞTI 6-2

După ce au învins fără probleme pe AS Bărbăteşti (5-3), rapidiştii din Stoeneşti au făcut show cu Prim Stroeşti, în faţa căreia s-au impus săptămâna trecută, cu scorul de 6-2 (după 4-0, la pauză). Golurile învingătorilor au fost marcate de Cristian Onelă (4), Mihai Buga şi Ionuţ Dumbravă. La final, antrenorul echipei din Stoeneşti, Mihai Ciobanu, a spus că se bucură pentru acest succes, care menţine Rapidul la două puncte în spatele liderului. „Trebuie să recunosc însă că meciul cu Prim Stroeşti a fost unul foarte prost pentru noi. Din punctul meu de vedere, nu s-a mai repetat evoluţia bună de la Bărbăteşti. Probabil că dacă am fi jucat aşa slab în faţa liderului, am fi pierdut acel meci. Cred că jucătorii au fost prea plini de ei şi nu au mai jucat cum mă aşteptam. Aşa se întâmplă de regulă când nu vii concentrat la joc şi îi tratezi pe adversari cu superioritate, gândindu-te că oricum îi baţi pentru că sunt slabi. Una peste alta, pe lângă faptul că nu a fost un meci plăcut ochiului, partida de duminica trecută a generat şi foarte mulţi nervi. Astfel, doi jucători au primit cartonaşe roşii, câte unul din fiecare tabără, de la noi fiind trimis la vestiare Alin Peleşca. Eliminările nu au mai contat însă pentru deznodământul partidei, deoarece scorul era deja 4-1 pentru noi”, a spus antrenorul Mihai Ciobanu.

Rapidiştii au marcat de trei ori în cele patru minute de prelungiri din prima repriză

Pe de altă parte, govoreanul de la timona echipei Rapid Stoeneşti ne-a detaliat un alt fapt interesant, care se petrece mai rar pe terenurile de fotbal. „În minutul 45, scorul era doar 1-0 pentru noi, după un gol marcat de Onelă, prin minutul 25. Arbitrul a indicat atunci patru minute de prelungiri, iar în această perioadă noi am mai înscris de încă trei ori, prin Onelă, Buga şi iarăşi Onelă, astfel că am decis soarta meciului”, a precizat Ciobanu, iar apoi a adăugat: În parta de duminica trecută, Onelă şi-a trecut în cont încă patru goluri şi a dovedit că rămâne golgheterul incontestabil al echipei. Din cele 40 de goluri pe care le-am marcat până în prezent, cred că Onelă are peste jumătate. Este cel mai bun atacant al nostru şi sper să fie la fel de prolific şi în continuare”, a spus Ciobanu.

Echipa primarului Gheorghe Dumbravă a pierdut locul secund la golaveraj

În ciuda victoriei de duminica trecută, echipa primarului Gheorghe Dumbravă nu se mai află pe locul secund în Seria a II-a, deoarece rivala AS Păuşeşti Otăsău a câştigat cu 7-0 partida cu Viitorul Buneşti şi a depăşit Rapidul din Stoeneşti la golaveraj: +25, faţă de +24!. „Am pierdut locul 2, dar nu ne speriem, mai e mult de jucat din acest campionat şi se poate întâmpla orice până la final”, a concluzionat Mihai Ciobanu. (N.C.)