Liga NationalaDiverse

HCM, victorie reconfortantă în Giuleşti. Echipa vâlceană s-a calificat în sferturile Cupei României

Miercuri seara, HCM Rm. Vâlcea a debutat oficial în actuala ediţie a Cupei României – Fan Courier. Jucătoarele antrenate de Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, în Sala Giuleşti din Capitală, echipa locală, Rapid Bucureşti. Partida a contat pentru optimile de finală ale competiţiei. Aşa cum era de aşteptat, duelul s-a încheiat cu victoria lejeră a formaţiei vâlcene, care s-a impus cu scorul de 31-24 (după 15-11, la pauză). HCM s-a calificat astfel în sferturile Cupei Românei, fază în care va întâlni, tot în deplasare, echipa Corona Braşov.

Rapidistele au rezistat până în minutul 25, când scorul era egal (11-11)

Iryna Glibko & Co. au început meciul în trombă (conducând cu 3-0, în minutul 4, şi cu 5-1, în minutul 6), dar rapidistele au redus încet-încet din handicap şi au restabilit egalitatea (7-7, în minutul 14). Nu doar adversarele le-au dat însă emoţii vâlcencelor, ci şi arbitrele Georgiana Lungu şi Mihaela Paraschiv (ambele din Piatra Neamţ), care l-au înfuriat total pe antrenorul Aurelian Roşca. Pe fondul mai multor eliminări suferite de HCM (urmate şi de câteva lovituri de la 7 metri pe care bucureştencele le-au transformat cu siguranţă, prin Alexandra Trifan), contestate vehement de tehnicianul de la HCM, formaţia din Capitală a rezistat eroic până în minutul 25, ultima oară când s-a înregistrat egalitatea pe tabela de marcaj (11-11). HCM a apăsat piciorul pe acceleraţie înainte de pauză, a marcat de patru ori consecutiv şi a intrat la vestiare cu un avantaj liniştitor (15-11).

Diferenţa maximă consemnată pe tabela de marcaj a fost de opt goluri

În repriza secundă, deşi n-au mai forţat aproape deloc, vâlcencele au reuşit să se menţină permanent în avantaj. Echilibrul s-a rupt definitiv după minutul 40, când scorul era 20-17 pentru HCM. Formaţia pregătită de Aurelian Roşca s-a desprins la 23-17 (în minutul 46), iar apoi chiar la 25-18 (în minutul 50). Diferenţa maximă înregistrată însă în acest duel a fost chiar de opt goluri (30-22, în minutul 58). Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 31-24 pentru formaţia noastră. HCM a obţinut astfel o victorie reconfortantă, care are rolul de a le aduce un plus la capitolul moral elevelor lui Aurelian Roşca. Mai ales după rezultatele nefaste din ultima perioadă. Aşa cum se cunoaşte, vâlcencele au suferit două înfrângeri în precedentele două meciuri oficiale pe care le-au jucat (22-25, în deplasare, la SCM Craiova, şi 21-26, pe teren propriu, cu CSM Bistriţa). (N.C.)