HCM Rm. Vâlcea s-a salvat de la retrogradare

hcm valcea targu mures handbal

• echipa de handbal vâlceană a câştigat meciul cu Mureşul Tg. Mureş (scor 31-25) şi a terminat sezonul pe locul 9 în Liga Naţională

Duminică, 31 mai, HCM Rm. Vâlcea a întâlnit, în deplasare, ultima clasată din Liga Naţională, Mureşul Tg. Mureş. Pentru a scăpa de orice grijă în privinţa retrogradării, echipa de handbal vâlceană avea nevoie de o victorie. Chiar dacă au făcut din nou destul de multe greşeli personale şi nu au fost tot timpul „cu faţa la joc” (de exemplu atunci când gazdele le-au surprins cu o lovitură din poartă în poartă, care s-a terminat cu o reuşită pentru Mureşul), per ansamblu „municipalele” s-au dovedit mai bune decât echipa gazdă şi au obţinut succesul aşteptat. În prima repriză s-au aflat tot timpul la conducere. În minutul 6, aveau deja un avans de trei goluri: scor 4-1. Aceeaşi diferenţă se înregistra şi la jumătatea primului mitan, când tabela indica scorul de 6-3 în favoarea HCM-ului. Vâlcea a intrat la pauză pe plus 4 (scor 14-10). Handbalistele pregătite de Dumitru Muşi şi Maria Torok Duca au început actul secund în forţă şi în doar cinci minute de la reluare au mărit ecartul. La 17-11, emoţiile au început să se risipească. Vâlcencele au continuat de aceeaşi manieră (21-16 în minutul 41, apoi 27-21, în minutul 52) şi astfel s-au bucurat la final de un rezultat pozitiv, care le-a ajutat să încheie cu bine (pe locul 9), până la urmă, acest sezon. Mureşul Tg. Mureş – HCM Rm. Vâlcea s-a încheiat la scorul de 31-25. Gazdele au părăsit Liga Naţională. HCM s-a salvat direct de la retrogradare, evitând barajul pentru rămânerea în Liga Naţională, la care vor lua parte echipele clasate pe locurile 11 şi 12 din primul eşalon, alături de alte patru echipe din Divizia A. De menţionat ar mai fi că la Tg. Mureş, „municipalele” au avut parte şi de susţinerea galeriei Brigada Zăvoi. Un grup de 40 de „ultraşi”, împreună cu consilierul municipal Liviu Boban, cel care facilitat deplasarea suporterilor la Tg. Mureş, au ajutat HCM-ul să se bucure de reuşită. (S.S.)