HCM Rm. Vâlcea, la primul eşec din 2017

* după trei victorii consecutive, „municipalele” au pierdut la Braşov cu scorul de 25-21

Seria succeselor obţinute de echipa de handbal vâlceană în 2017 a fost întreruptă duminică, de către Corona Braşov. HCM nu a mai reuşit acelaşi joc bun ca în partidele cu Brăila, Craiova sau Cluj şi s-a văzut nevoită să accepte înfrângerea în etapa a 16-a. Echipa pregătită de Dumitru Berbece a controlat jocul de la un capăt la altul, aflându-se tot timpul la conducere (cu excepţia minutului 3, când tabela indica egalitate: 1-1) . În prima repriză, diferenţa a fost făcută de portarul Denisa Dedu, care s-a opus golului în nenumărate rânduri, turnând, practic, plumb în  picioarele vâlcencelor. HCM a avut şansa de a scoate in-extremis un rezultat bun, însă la 22-20, „municipalele” au făcut câteva greşeli impardonabile, care au anulat orice oportunitate de a întoarce soarta partidei.

Dedu a închis poarta Coronei în prima repriză, reuşind să şi înscrie în poarta Vâlcii

Primele minute ale partidei au fost electrizante. Ritmul jocului a fost accelerat, mingea ajungând rapid de la o poartă la alta. Din nefericire pentru „municipale”, cursul partidei nu a fost aşa cum şi l-ar fi dorit. Denisa Dedu a intrat pe teren extrem de motivată şi a închis, practic, poarta braşovencelor. În zece minute, vâlcencele nu au reuşit să înscrie decât de două ori (prin Stoicănescu şi Adespii), în timp ce gazdele au punctat de şase ori, în ciuda eforturilor făcute de Blazek, pentru a menţine o diferenţă minimă. La 6-2, antrenorul HCM-ului a cerut time-out. Discursul acestuia a definit perfect ce s-a întâmplat până atunci: „Aruncările voastre nu au fost rele, dar v-aţi speriat de portar şi aţi căutat extremităţile”. După timpul de odihnă, părea că „Seno” şi colegele sale şi-au recăpătat încrederea. Au scos o eliminare de două minute la Ţăcălie, apoi Stoicănescu a redus din handicap: 6-3. Imediat, însă, Chiper a marcat din 7 metri, iar apoi o nouă greşeală neforţată (Adespii a scăpat mingea din mână) le-a pus pe braşovence pe contraatac. Chiper a dus scorul la 8-3. Imediat, Dedu a dat şi lovitura de graţie. A marcat din poartă în poartă, după o neatenţie a Petrei Blazek, reuşită ce a contat pentru 9-3. Adespii şi „Seno” au încercat şutul, dar Dedu s-a opus din nou golului. Când părea că nimic nu iese pe atacul HCM-ului, Gavrilă (care tocmai ratase o lovitură de la 7 metri) a scos din joben două reuşite: 10-5. A fost doar un foc de paie. Pe final de repriză, Corona a mai înscris de trei ori, în timp ce HCM a mai punctat doar de două ori, prin Simion. „Municipalele” au mai avut şi o altă lovitură de la 7 metri, ratată de Mihaela Ani-Senocico. Primele 30 de minute s-au încheiat la scorul de 13-7 în favoarea gazdelor.

Opt goluri, cea mai mare diferenţă de pe tabelă

Nici în partea secundă lucrurile nu au stat mai bine pentru HCM. Corona a continuat să fie la înălţime şi să majoreze treptat ecartul. Cea mai mare diferenţă de pe tabelă, de opt goluri, s-a consemnat în minutul 34, când Pricopi a punctat pentru 15-7. Însă, în minutul 35, „Seno” părea să fi dat tonul revenirii. A marcat pentru 15-8, fiind urmată de Gavrilă şi Vizitiu. În minutul 40, ne mai despărţeau doar patru goluri (16-12). HCM nu a reuşit să menţină ritmul, iar Corona s-a distanţat din nou: 19-12. Cu toate acestea, cu zece minute înainte de final a revenit entuziasmul în tabăra grupării de la poalele Capelei. O minune părea posibilă, după ce „Seno” (în minutul 55), cu o execuţie de excepţie, a reuşit să aducă HCM-ul la doar două lungimi distanţă de Corona: 22-20. Golul lui Neagu şi greşelile neforţate ale „municipalelor” au risipit, însă, orice îndoială în privinţa câştigătoarei. Corona a câştigat meciul cu scorul de 25-21 şi a urcat pe locul 6, surclasând HCM-ul în Liga Naţională. În partida cu Corona, pentru formaţia pregătită de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu au punctat: Mihaela Ani-Senocico (5 goluri), Gavrilă (4), Adespii (4), Stoicănescu (2), Safta (2), Simion (2), Vizitiu (1) şi Cioaric (1). La succesul gazdelor şi-au adus contribuţia: Chiper (7), Pricopi (5), Ţăcălie-Crăciun (4), Neagu (3), Dincă (3), Bondar (1), Ciuciulete (1) şi portarul Denisa Dedu (1). (S.S.)