HCM a luat-o la vale! Echipa vâlceană a pierdut lamentabil în fieful ultimei clasate

* miercuri seara, CSM Slatina a câştigat cu scorul de 20-16 şi a scăpat de „lanterna roşie” a clasamentului Ligii Florilor

HCM Rm. Vâlcea a pierdut mai mult decât surprinzător meciul pe care l-a susţinut miercuri, 28 februarie, în deplasare, în fieful ultimei clasate din Liga Florilor, CSM Slatina. Partida s-a încheiat cu scorul de 20-16 (după 10-8, la pauză), în favoarea formaţiei antrenate de Victorina Bora. Aşa cum se observă, ambele reprize s-au încheiat cu acelaşi rezultat: 10-8, pentru trupa din judeţul Olt. Din păcate, eşecul a complicat soarta echipei vâlcene în bătălia pentru un loc de cupă europeană în sezonul viitor.

Vâlcencele au început bine, au condus cu 3-0 în minutul 10, dar apoi s-au stins

Vâlcencele au început meciul foarte bine şi au condus cu 3-0, până în minutul 10, când au încasat primul gol. Nimic nu prevestea aşadar dezastrul de la final! Din acel moment însă, jocul a luat o turnură nefavorabilă grupării pregătite de Aurelian Roşca. Până în minutul 17, HCM n-a mai marcat deloc, în timp ce slătinencele au punctat de cinci ori la rând şi au trecut în avantaj pe tabela de marcaj (5-3). Cu Ştefania Lazăr în zi de graţie, formaţia adversă s-a menţinut în continuare la timona meciului, ba chiar s-a şi distanţat la 9-6 (în minutul 28). La pauză, CSM Slatina avea două „boabe” în plus peste HCM Rm. Vâlcea (10-8).

HCM a pierdut definitiv contactul cu echipa adversă după 13-12, în minutul 42

Repriza secundă nu a adus nimic pozitiv în jocul echipei noastre, iar elevele Victorinei Bora s-au desprins la 13-9 (în minutul 40). HCM a avut o scurtă răbufnire de orgoliu, a marcat de trei ori consecutiv şi s-a apropiat la 13-12 (în minutul 42), după care s-a stins din nou! De această dată, definitiv! CSM Slatina a mărit iarăşi avansul la patru „lungimi” (16-12, în mintutul 49), iar ulterior chiar la cinci goluri (18-13, în minutul 52, şi 20-15, în minutul 56). Meciul s-a încheiat până la urmă cu scorul de 20-16.
Înfrângerea de la Slatina a fost cea de-a doua consecutivă pe care HCM Rm. Vâlcea a suferit-o în deplasare, în Liga Florilor. Aşa cum se cunoaşte, pe 8 februarie, elevele lui Aurelian Roşca au fost învinse de vicelidera SCM Craiova (cu scorul de 25-22). Dacă atunci eşecul a putut fi pus pe seama valorii superioare a lotului formaţiei din Bănie, de această dată vâlcencele nu au nicio scuză, din moment ce au capotat pe terenul ultimei clasate. (N.C.)