Gabi Dincă, „înger şi demon” pentru Conexin

Formaţia antrenată de Iulică Dincă a obţinut sâmbătă, 3 octombrie, cel de-al doilea succes din campionat. Deşi şi-a creat numeroase ocazii la Băbeni în faţa echipei locale, Conexin s-a impus până la urmă italieneşte, cu 1-0, rezultat consemnat la finalul unei partide presărată şi cu oarecare incidente. Totul a decurs normal până prin minutul 70. Au fost ocazii de ambele părţi, dar oaspeţii au părut că-şi doresc mai mult victoria. Timpul a trecut, însă, şi tabela a rămas aceeaşi. Exasperat de ratările fiului său, antrenorul Dincă a preferat totuşi să-l păstreze pe Gabi pe teren până la final, decizia dovedindu-se una inspirată.

Dincă junior a marcat în minutul 82 golul victoriei celor de la Conexin. Oaspeţii au forţat pe final, profitând şi de faptul că FC Băbeni a rămas în inferioritate numerică în minutul 73, Gheorghe Băluţă fiind eliminat pentru injurii la adresa arbitrilor. S-a întâmplat acest lucru în urma unei decizii luată de central, care n-a fost pe placul gazdelor. Băluţă a protestat în primă fază, iar apoi l-a înjurat pe arbitru, astfel lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Starea de tensiune a continuat să se menţină până la final. La un moment dat, a mai izbucnit un conflict, de această dată între jucători, care s-au contrat fizic şi verbal. În urma clinciului, patru fotbalişti au primit cartonaşul galben. Apoi a venit golul şi jocul s-a încheiat, scandalul fiind stopat în cele din urmă. (S.S.)