Flacăra s-a stins la Tr. Severin. Universitatea Craiova a câştigat derby-ul Seriei a IV-a şi se gândeşte deja la Liga a II-a

Vineri, 20 septembrie, pe stadionul din Drobeta Turnu Severin, în nocturnă, s-a disputat derby-ul Seriei a IV-a, dintre Universitatea Craiova şi Flacăra Horezu. S-au întâlnit lidera clasamentului şi ocupanta locului secund. Înaintea acestui meci, formaţia pregătită de Eugen Trică avea patru victorii consecutive în campionat, din tot atâtea jocuri disputate. Adi Popa şi colegii săi înregistraseră trei victorii şi un egal. Era neînvinşi. A venit, însă, vremea primului eşec din acest sezon.

Horezenii au rezistat mai bine de 80 de minute în faţa puternicului adversar din această rundă. Nu au reuşit să opună rezistenţă până la ultimul fluier al meciului. Gruparea patronată de Adrian Mititelu a dominat jocul, i-a fost superioară Flacărei, iar în minutul 86 a reuşit să înscrie golul care a făcut diferenţa pe tabelă. După o fază fixă, o lovitură liberă provocată de Sebi Preda undeva în lateral, aproape de linia de margine, după o respingere din 6 metri ce a dus balonul pe partea dreaptă a atacului gazdelor, mingea a revenit în careu. De lângă Samson, noul intrat pe teren Robert Răducanu, s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul în plasă. Tânărul portar al Flacărei, Robert Popa, a fost prins pe picior greşit şi nu a putut să intervină. Derby-ul s-a încheiat la scorul de 1-0 în favoarea alb-albaştrilor. Universitatea a devenit, astfel, principala favorită la câştigarea Seriei a IV-a şi implicit la promovarea în Liga a II-a. Şi înaintea acestei partide era favorită, însă acum lucrurile au devenit şi mai clare. (S.S.)