Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu, meci cu ghinion la Braşov! Echipa vâlceană, învinsă din penalti, în minutul 90

În această seară, Flacăra Horezu a pierdut cu scorul de 2-1 meciul pe care l-a disputat în deplasare, la AS SR Braşov (urmaşa fostei echipe FC Braşov), din cauza unui gol încasat în ultimul minut de joc, din penalti! Pentru Adi Popa & Co., acesta a fost primul eşec din actualul sezon al Ligii a III-a. În precedentele cinci etape, horezenii au strâns 11 puncte, din trei victorii şi două remize.

Golul vâlcenilor a fost marcat de Raul Nistor, direct din lovitură liberă, în minutul 23

Braşovenii au deschis scorul în minutul 10, prin Vlad Boţia, care a reluat cu capul, din 10 metri, o centrare perfectă trimisă de pe partea dreaptă. Vâlcenii au restabilit egalitatea în minutul 23, când căpitanul echipei, Raul Nistor (FOTO – la minge), a înscris direct dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri.
După pauză, Flacăra Horezu a închis bine culoarele spre buturile lui Florin Matache, dar a capotat atunci când nimeni nu se mai aştepta. Fotbaliştii de la AS SR Braşov au reuşit să marcheze golul decisiv în minutul 90, dintr-un penalti transformat de experimentatul Sorin Strătilă, tot acesta fiind faultat, în prealabil, în suprafaţa de pedeapsă.

Sâmbătă viitoare, Adi Popa & Co. vor primi vizita echipei FC „U” Craiova, în Treapt

În etapa următoare, Flacăra Horezu va primi, pe teren propriu, în Treapt, vizita echipei FC „U” Craiova 1948, la care evoluează şi câţiva foşti fotbalişti cu renume în Liga I, precum Florin Costea, Mihai Dina sau Mădălin Ciucă. Meciul cu formaţia patronată de Adrian Mititelu se va disputa sâmbătă, 6 octombrie, de la ora 15.00. (N.C.)