Flacăra, fără puncte de la Colonești. Un jucător al horezenilor, transportat cu Ambulanța la Slatina

Vineri după-amiază, Flacăra Horezu a disputat primul meci oficial din noul an, în Liga a III-a. Elevii lui Narcis Enăchescu au plecat încrezători la Colonești, pentru confruntarea cu Vedița. Se întorc, însă, fără puncte din această deplasare. Gazdele au câștigat partida cu scorul de 3-1.

Oltenii au încercat să-i intimideze pe vâlceni cu un joc mai bărbătesc în primele minute, sancționate cu cartonașe galbene de arbitru. Pentru Flacăra, nu a fost, însă, asta problema. O greșeală individuală a făcut ca scorul să devină favorabil trupei din Colonești. O neatenție, o minge lăsată să cadă, apoi trimisă ușor, cu capul, pe spate, către portar a ajuns în poarta Flacărei până la urmă. Dragoș Petrișor, portarul echipei din Treapt, nu a putut ajunge la timp și a fost sancționat cu penalty. Anghelina l-a transformat și gazdele au trecut la timonă încă din minutul 8: 1-0. ”Olarii” au avut o reacție bună, au pus stăpânire pe joc, dar fără rezultat pe tabelă.

În primele minute au pierdut și unul dintre titulari. Sandu a părăsit terenul accidentat. Un adversar l-a călcat pe mână. Fotbalistul Flacărei a fost transportat cu Ambulanța la spitalul din Slatina, fiind suspect de fractură de metacarpian. În locul său a intrat Pătulea.

Lucrurile au continuat să meargă prost pentru vâlceni. În minutul 28, contrar cursului jocului, Anghelina a dublat avantajul gazdelor, înscriind cu capul, după un corner.

Flacăra a primit, însă, și un ”imbold”. Vedița a rămas în inferioritate numerică, după ce Frank a primit al doilea galben. Horezenii au profitat de omul în plus. Au redus din diferență cu cinci minute înainte de pauză, prin brazilianul Arthur Bote, transferat în pauza competițională. 2-1 a fost și la pauză.

În partea secundă, deși a dominat jocul, Flacăra nu a reușit să mai puncteze. Au făcut-o tot oltenii, pe o altă greșeală a vâlcenilor. În minutul 68, gazdele au obținut o lovitură liberă lângă linia de margine, s-a executat rapid, mingea a ajuns în careu. Elevii lui Enăchescu au fost surprinși, s-au organizat greu și până să-și dea seama ce se întâmplă, mingea era în plasă. Tîrșa a marcat cu capul. Centrarea a venit din piciorul experimentatului Florin Aria. Până la final tabela nu s-a mai modificat. Punctele au rămas la Colonești.

”Puteam să obținem cel puțin un punct din această deplasare. Am avut și om în plus, am dominat, dar fotbalul se joacă pe goluri”, a spus Vali Grigorescu, președintele Flacărei, după jocul de la Colonești.

În această partidă au evoluat pentru Flacăra: Petrișor – Diaconescu, Ciortan, Sandu, I. Marian, Comănescu, Ivan, Trașcă, Bîrzan, Butoiu, Bote. Au mai intrat: Pătulea, Simeanu, Dobrin.