ETO Gyor, greu de ucis!

• Oltchim a câştigat cel de-al treilea meci consecutiv în Liga Oltchim - GyorCampionilor şi este cu un picior şi jumătate în grupele principale

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a confirmat statutul de favorită în duelul cu campioana Ungariei, ETO Gyor, disputat duminică, 8 noiembrie, în Sala Traian. Echipa antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca a reuşit să se impună cu scorul de 26-22, după ce la finele primei reprize tabela de marcaj consemna egalitatea (13-13).
La acest meci, Polivalenta din Rm. Vâlcea a fost din nou arhiplină, iubitorii handbalului gustând la maxim partidele din Liga Campionilor, în condiţiile în care în campionatul intern meciurile cu miză au început să lipsească cu desăvârşire. Cel de-al treilea joc consecutiv câştigat în Liga Campionilor în faţa unei echipe care traversează o perioadă nefastă, poate şi pentru că nu poate conta pe liderul său (Anita Gorbicz), a consolidat poziţia de lider a Oltchim-ului în ierarhia la zi a Grupei C. Formaţia vâlceană mai are nevoie de un singur punct în celelalte trei partide pe care le mai are de jucat pentru a se califica în următoarea fază a competiţiei.

Neagu şi „restul lumii”

Vâlcencele au început meciul în forţă şi au dat impresia că pot rezolva lucrurile cât se poate de rapid. În primele minute ale duelului cu ETO Gyor, Oltchim „a prins aripi”, ca de obicei, din şuturile imparabile ale Cristinei Neagu (care a marcat 4 din primele 6 goluri ale campioanei României), pentru care defensiva maghiară a găsit greu un antidot. În dese rânduri, s-a observat cât se poate de clar că la cei 21 de ani ai săi, Neagu tinde să devină deja lidera incontestabilă a echipei vâlcene. Astfel, în minutul 12, pe mâna Cristinei Neagu, campioanele României s-au desprins la patru goluri (6-2), însă apoi a urmat regresul. Peste cinci minute, ETO Gyor restabilise egalitatea (8-8) şi spera să producă surpriza în Sala Traian. S-a mers cap la cap până la 10-10, atunci când, profitând de faptul că Ramona Maier a ratat o aruncare de la 7 metri (şut în bara laterală), ETO Gyor a preluat conducerea (12-10), deşi a evoluat 2 minute chiar în inferioritate numerică, după ce brazilianca Eduarda Amorim fusese eliminată pentru un fault în defensivă. Repriza părea că se termină în avantaj pentru unguroaice, dar elevele lui Radu Voina şi-au adus brusc aminte că arma contraatacului era vestită pe vremuri la Vâlcea, aşa că în ultimul minut le-au surprins de două ori pe adversare (prin Ramona Maier şi Ionela Stanca), iar cele două goluri au păstrat Oltchim-ul în joc.
A fost, per ansamblu o primă repriză confuză, cu o echipă vâlceană prea puţin conectată la importanţa meciului. Iar asta poate şi pentru că handbalistele Oltchim-ului au crezut că ETO Gyor va fi o pradă uşoară, aşa cum părea trupa maghiară după evoluţiile nesatisfăcătoare din meciurile precedente, cu Zvezda Zvenigorod şi Itxako Estella. Tocmai de aceea, cele două formaţii au intrat la vestiare oarecum împăcate cu situaţia de pe tabelă: 13-13.

Din nou, victorie la patru goluri

Al doilea mitan a început bine pentru vâlcence, care s-au desprins la 17-14 în minutul 37, însă din nou a urmat o perioadă nefastă. După un alt „7 metri” irosit de această dată de Clara Vădineanu (în minutul 48 – atunci când între buturi s-a aflat Viktoria Oguntoye, un portar de doar 18 ani), ETO Gyor a restabilit din nou egalitatea (20-20), după un gol marcat de asemenea în inferioritate numerică, de către Zsuzsanna Tomori). Cei peste 2000 de spectatori din tribune amuţiseră din nou la gândul să se putea repeta situaţia din prima repriză. Din fericire pentru noi, unguroaicele aveau să clacheze însă fizic, iar Oltchim a avut maturitatea necesară pentru a-şi apropia victoria în acest joc, marcând de trei ori consecutiv şi distanţându-se astfel la 23-20 în minutul 55. Finalul meciului nu a mai reprezentat o problemă pentru campioana României, care s-a impus până la urmă cu scorul de 26-22.
Au marcat pentru Oltchim Rm. Vâlcea: Cristina Neagu (7 goluri), Ramona Maier (4), Iulia Puşcaşu (4), Clara Vădineanu (3), Narcisa Lecuşanu (3), Adriana Nechita (2), Ionela Stanca (2) şi Oana Manea (1). De la ETO Gyor, cele mai multe goluri au fost marcate de brazilianca Amorim (7).

Arbitrii croaţi au dat 7 metri cu duiumul

Pe durata confruntării dintre Oltchim şi ETO Gyor, arbitrii croaţi Vjekoslav Lovric şi Hrvoje Petkovic au acordat nu mai puţin decât 15 aruncări de la 7 metri! Nouă dintre acestea în contul Oltchim-ului, iar celelalte şase în favoarea fetelor din Gyor. Dintre acestea, campioanele României au transformat 7 (Ramona Maier – 2, Clara Vădineanu – 3 şi Narcisa Lecuşanu – 2). Ratările au survenit din partea Ramonei Maier şi Clara Vădineanu. De partea cealaltă, pentru ETO Gyor au înscris de la 7 metri Orsolya Verten (1) şi Aniko Kovacsics (3), ambele ratând însă şi câte o aruncare. Verten în minutul 8 (mingea a nimerit bara transversală), iar Kovacsics în minutul 36 (atunci când şutul a fost apărat de Talida Tolnai).
În altă ordine de idei, deşi crâncen, meciul dintre campioanele României şi Ungariei s-a jucat totuşi în limitele regulamentului. Cei doi arbitri au acordate doar cinci eliminări (una în tabăra Oltchim-ului – Ionela Stanca, în minutul 58), alte patru în cea maghiară (Eduarda Armorim, Szabina Mayer şi Agnes Hornyak – ultima fiind trimisă pe bancă de două ori)

Ungureanu – Pallinger, o rivalitate de la distanţă

După duelul cu rusoaica Inna Suslina, pe care l-a câştigat cât se poate de clar, Paula Ungureanu a avut din nou parte, în meciul cu ETO Gyor, de încă o rivală pe măsură: Katalin Pallinger. Cei doi portari au avut intervenţii fabuloase pe durata partidei din Sala Traian, dar la final balanţa a înclinat şi de această dată în favoarea româncei.

„Brigada Zăvoi” s-a impus în duelul galeriilor

ETO Gyor a fost susţinută la Rm. Vâlcea de o micuţă, dar cât se poate de zgomotoasă galerie, formată din câteva zeci de suporteri. Ungurii şi-au încurajat la maxim favoritele, dar la final au plecat cu coada între picioare după eşecul jucătoarelor antrenate de Csaba Konkoly. De partea cealaltă, vâlcenii din „Brigada Zăvoi” au oferit şi de această dată un spectacol agreabil pentru ceilalţi spectatori, le-au încurajat pe favorite, iar la final s-au bucurat pentru victorie. Fanii nu au uitat-o însă nici pe Valentina Ardean, devenită indisponibilă după meciul cu Zvezda Zvenigorod, în cinstea căreia au afişat un banner cât se poate de sugestiv: „ELISEI – devotamentul tău, respectul nostru!”. Altfel, Simona Spiridon a fost singura dintre jucătoarele de la ETO Gyor care a fost primită cu răceală de suporterii vâlceni, în special pentru declaraţiile din trecut.

Radu Voina, antrenorul momentului în România

Antrenorul Radu Voina a trăit din nou la intensitate maximă meciul cu ETO Gyor, s-a enervat, a ţipat la fetele sale, le-a încurajat, dar la final a răsuflat uşurat după încă o victorie preţioasă a jucătoarelor pe care le pregăteşte. „Importantă e victoria şi faptul că fetele nu au cedat până la final. A fost însă un meci extrem de greu, la capătul căruia totuşi ne-am impus, deşi am făcut numeroase greşeli. S-a dovedit încă o dată că la nivelul acesta, adică în Liga Campionilor, nu mai există practic meciuri uşoare. Deşi s-a spus că ETO Gyor nu mai seamănă cu echipa de anul trecut şi-a vândut scump pielea, s-a bătut dârz pentru fiecare minge, arătând dacă mai era nevoie că rămâne totuşi o formaţie valoroasă. Cât despre prestaţia arbitrilor, cred că sunt puţin cam subiectiv, dar croaţii nu au cam pus în balanţă, cu aceeaşi măsură, unele faze de joc”, a spus Voina la sfârşitul partidei de duminică seara. Tehnicianul Oltchim-ului a încercat să-şi facă treabă cum a putut mai bine, şi a dovedit că, în ciuda criticilor venite dinspre unii „cârcotaşi”, că este antrenorul momentului în România.
De partea cealaltă, după meciul din Sala Traian, antrenorul echipei maghiare, Csaba Konkoly, a declarat: „Ne-am aşteptat la un joc foarte greu la Vâlcea. După ce am făcut o primă repriză bună, nu am putut însă să ne ţinem aproape de Oltchim, pentru că defensiva noastră nu a mai fost la fel puternică precum în primele 30 de minute de joc. Pe final, meciul a fost decis practic doar de greşelile noastre”.

Ioan Gavrilescu – 31 de ani în fruntea CS Oltchim

Victoria cu ETO Gyor a picat bine şi pentru Ioan Gavrilescu, care a împlinit chiar duminică, 8 noiembrie, 31 de ani de când este preşedinte la CS Oltchim (sau AS Chimistul – cum se numea atunci când s-a înfiinţat prima oară gruparea vâlceană). Aşa cum se cunoaşte, Gavrilescu a declarat în această toamnă că vrea să se retragă în glorie de la cârma Oltchim-ului, dacă echipa va juca finala sau chiar va câştiga marele trofeu la finele acestui sezon. „E maximum posibil pe care îl poate obţine acest club. Mai sus de atât nu se mai poate ajunge, aşa că ar fi un moment prielnic pentru a mă retrage”, a spus Gavrilescu în septembrie.
La finele partidei cu ETO Gyor, Ioan Gavrilescu le-a felicitat pe jucătoare, dar şi colectivul tehnic. „Sunt mulţumit de joc, fetele au dat dovadă de un angajament fizic exemplar, dar şi de responsabilitate totală. Merită felicitate toate, şi nu doar ele, ci şi antrenorii. E bine că ne-am luat la revedere de la spectatorii noştri fideli cu o victorie, următorul meci pe teren propriu în Liga Campionilor fiind abia în ianuarie 2010. Oricum, Oltchim a dovedit încă o dată că e o echipă de top în Europa, dar mai ales că poate ajunge în finala Ligii Campionilor”, a afirmat Gavrilescu.