EDITORIAL / Cerne sita, cerne!

De sâmbătă până marţi cele 16 echipe calificate în optimile europeanului întârziat s-au duelat pentru un loc în sferturi. S-a început cu un meci fără istoric în care Danemarca lui Eriksen (externat după teribilul incident de la meciul cu Finlanda din grupe) a zdrobit „nevinovata” echipă a Ţării Galilor cu 4-0. Au urmat şapte meciuri aprige, doar trei terminându-se în timpul regulamentar, alte trei după 120 de minute de joc, iar triller-ul de la Bucureşti de pe Arena Naţională dintre Elveţia şi Franţa, după executarea penaltyurilor de departajare cu mult lăudatul M’bappe eroul negativ al serii/ nopţii de marţi.

Surpriza cea mai mare a furnizat-o nu o echipă, ci o grupă, „el grupo de la muerte”, grupa F, din care cele trei „mari”: Franţa- campioană mondială, Germania- cea mai titrată echipă europeană şi Portugalia- campioană europeană en-titre, pleacă toate acasă înainte de sferturi!

Altă mare surpriză este calificarea a trei echipe (din patru) dintre cele care au mers mai departe de pe locul trei din grupe, toate învingând echipe care câştigaseră câte o grupă: Cehia- 2-0 cu Olanda (eu nu pot să-i spun „Ţările de jos” căci este o singură ţară), Elveţia- 8-7 după executarea penaltyurilor cu Franţa şi Ucraina – 2-1 după prelungiri cu Suedia!
Avem un tablou cu:
Elveţia – Spania
Belgia – Italia
Cehia – Danemarca
Anglia – Ucraina,
parcă „făcut” pentru a ajuta naţionala „Albionului” să câştige tot pe teren propriu un titlu major, după…55 de ani!
Atâta doar că oricare echipă care vine de pe prima parte a tabloului (Spania sau Italia sau Belgia) este capabilă, în acest moment, să le strice bucuria englezilor în finală. Bookmakerii prevăd o finală Spania-Anglia cu ibericii favoriţi, mai ales că în ultimele 2 meciuri au înscris 10 goluri (5-0 cu Slovacia în grupe şi 5-3 după prelungiri cu Croaţia în optimi), dar de câte ori calculele hârtiei nu au fost date peste cap?

Vineri şi sâmbătă la St. Petersburg, Munchen, Baku şi Roma vom afla careul de aşi care va merge la Londra pentru semifinale şi finală.
România şi-a făcut simţită prezenţa la acest european prin fantasticul şi patrioticul public român care în minutul 100 al meciului de poveste Elveţia-Franţa de la Bucureşti, a strigat cu putere, dar şi cu durere: RO- MÂNIA! RO-MÂNIA! preţ de un minut impresionând o Europă şi o lume întreagă!