Duminica trecută s-a jucat din nou fotbal la Roeşti. A fost meci de Liga a IV-a

Duminică, 8 septembrie, de Sfânta Marie Mică, pe baza sportivă din Roeşti s-au desfăşurat o serie de manifestări cultural-artistice şi sportive cu ocazia Zilei Comunei. Pentru a oferi o bucurie şi iubitorilor de fotbal din localitate, primarul Gheorghe Drăghici a apelat la echipa de Liga a IV-a Inter Lăpuşata pentru a-şi disputa meciul de acasă, cu AS Buneşti, pe terenul de la Roeşti. Oficialii acestei formaţii au acceptat, cu atât mai mult cu cât mulţi dintre jucătorii de la Lăpuşata sunt originari din Roeşti. A fost nevoie şi de acceptul celor de la Buneşti, care nu au stricat bucuria localnicilor. Partida de la Roeşti, prima oficială după mulţi ani de pauză, s-a încheiat favorabil grupării din Lăpuşata. ”Le mulţumim celor de la Buneşti că au acceptat să joace la Roeşti. Dacă vor avea nevoie vreodată, le vom întoarce şi noi serviciul, fără ezitare. În privinţa jocului, cred că dacă era 5-1 pentru noi la pauză, nu se supăra nimeni. Am ratat mult. Portarul lor a avut numeroase intervenţii salvatoare. Am condus cu 1-0, apoi am fost egalaţi. În partea secundă, altfel au stat lucrurile. Am marcat de trei ori, fără să mai primim vreun gol. S-a terminat 4-1. Ne pare rău pentru cele două puncte pierdute la Mădulari. Ne aşteptam să câştigăm jocul cu CS Şuşani, dar am fost surprinşi. Până la urmă, după cum au decurs lucrurile, putem considera că am câştigat un punct, nu că am pierdut două. Am fost conduşi tot timpul, cu 1-0 (apoi am egalat), cu 3-1 şi s-a terminat 3-3. În ambele meciuri au marcat Chitian, Văcaru şi Pătraşcu. În plus, faţă de cei trei, în partida cu Buneşti, şi-a mai trecut numele pe lista marcatorilor şi «Ţapu» Drăghici. Acum ne aşteaptă un meci greu pe teren propriu, cu Viitorul Valea Mare. Dar eu am încredere în băieţii mei. Sunt jucători de calitate. Dacă îşi văd de joc şi nu-şi mai reproşează anumite greşeli care apar, sunt convins că vom avea multe rezultate pozitive”, a spus Viorel Zamfirache, preşedintele grupării Inter Lăpuşata. (S.S.)