Două ceasuri rele pentru vâlcenii de la CSM Deva, marţi, 13 septembrie, în Cupa României

CSM Deva, echipă de Liga a III-a, este pregătită de Ştefan Nanu, stabilit de ani buni la Vâlcea, alături de soţia sa, handbalista Olivia Costache Nanu şi gemenii Tabita şi Edward. Antrenorul nu e singurul vâlcean de la trupa hunedoreană. Alţi trei fotbalişti evoluează pentru CSM: Bogdan Ţoiu, Alexandru Popescu şi Andrei Iana. În Seria a VII-a a Ligii a III-a, Deva ocupă locul secund, după trei etape. Are 7 puncte din 9, fiind devansată doar de Gilortul Tg. Cărbuneşti. Formaţia gorjeană a câştigat toate meciurile până acum. Marţi, 13 septembrie, au fost două ceasuri rele pentru Deva, eliminată din Cupa României Betano. Partida din turul 3, de la Petroşani, cu Jiul, s-a încheiat la scorul de 3-0 pentru gazde. Jiul a marcat toate golurile în prelungiri, după 0-0 la finalul celor 90 de minute regulamentare. Dănăilă (minutele 91 şi 98) şi Aerts (120) au tranşat soarta calificării în favoarea grupării din Petroşani. Devenii au fost urmăriţi de ghinion. Au trimis de şase ori mingea în bară în acest joc. Iana, Ţoiu şi Popescu au fost titulari în acest joc. Vineri, 16 octombrie, în etapa a IV-a din Liga a III-a, Deva are meci pe teren propriu, contra celor de la ACSO Filiaşi, echipă aflată pe locul 3, tot cu 7 puncte.