Liga NationalaHandbal

Doar o formalitate! SCM Rm. Vâlcea, victorie clară cu Galați

Sâmbătă dimineață, după o zi de pauză la turneul de la Sf. Gheorghe, SCM Rm. Vâlcea a dat piept cu CSM Galați, meci contând pentru etapa a 26-a din Liga Florilor. ”Municipalele” au reușit să se concentreze, să ia jocul în serios. S-au desprins după doar 10 minute de joc. Începutul nu a fost bun pentru niciuna dintre combatante. Ambele echipe au ratat la foc automat. Primul gol a venit abia după cinci minute de la start. Nikolic a deschis drumul formației vâlcene spre un succes convingător. Imediat, Liscevic și Lupei au marcat de câte două ori și situația s-a limpezit. Gălățencele au perforat pentru prima dată poarta Vâlcii abia în minutul 10 (5-1). Au încercat să se apropie de ultima campioană a României, dar în zadar. La pauză, diferența a fost de șapte goluri: 16-9. În partea secundă, nu s-a schimbat scenariul. Elevele lui Florin Pera au păstrat controlul asupra jocului. Cum era de așteptat, au obținut o victorie la diferență mare de scor. Antrenorul a putut rula întreg lotul avut la dispoziție, oferind minute bune de joc și sportivelor care evoluat mai puțin până acum. La capătul celor 60 de minute tabela a indicat 35-20.

Corina Lupei a fost cea mai bună marcatoare a grupării de la poalele Capelei. Tânăra handbalistă a Vâlcii a punctat de 10 ori. Au mai înscris pentru SCM: Glibko (4), Aardahl (3), Nikolic (3), Marin (3), Liscevic (2), Gonzalez (2), Bucur (2), Lopez (2), Dăscălete (2), Elghaoui (2). Pentru formația gălățeană cele mai multe goluri le-a înscris Dana Corban: 8.

În ultima etapă a turneului de la Sf. Gheorghe, SCM Rm. Vâlcea o va înfrunta pe Măgura Cisnădie. Meciul se va disputa duminică, de la ora 14.30. Va fi transmis în direct, pe TVR1.