Liga 6

Derby-ul etapei din Superligă s-a încheiat ca la teatru, 4-4

La Băbeni, echipa din localitate a primit vizita formaţiei Cozia Călimăneşti. A fost derby-ul etapei în Superligă, între două echipe aflate pe podium. Gazdele s-au transformat în favorite la câştigarea întâlnirii după ce, în primele 45 de minute, au înscris de trei ori, fără să primească vreun gol. Repriza secundă le-a aparţinut, însă, oaspeţilor, care au revenit de la 3-0, la 3-3, apoi au avut chiar şansa de a prelua conducerea. Până la urmă, tot băbenarii au trecut la timonă. Era 4-3 în prelungiri. Cozia a obţinut o lovitură de la colţ. Arbitrul Adi Comănescu a anunţat că e ultima fază şi dacă mingea iese din careu, va fluiera sfârşitul meciului. Marinaş a centrat, gazdele au respins, mingea a ajuns la Moldoveanu, care, din alunecare, a trimis balonul în plasă, aducând un punct preţios echipei din staţiune. ”Prima repriză le-a aparţinut celor de la Băbeni, partea secundă a fost în totalitate a noastră. Am avut ocazii la 3-2, apoi la 3-3, să trecem în avantaj. Din lovitură liberă, Rădulescu a trimis balonul peste poartă. Au marcat ei pentru 4-3, apoi am alergat iar după egalare. Am obţinut un punct din ultima fază. E greu când nu ai un lot pentru a-ţi permite să faci schimbări. Pe bancă nu avem variante. Aproape în toate meciurile am alergat după adversar. Mai mereu am fost nevoiţi să revenim după ce am fost conduşi. Trebuie să faci schimbări în atac când eşti condus, iar ele nu pot veni decât din teren. Şi acum, după prima repriză, am fost nevoit să-l urc pe Chiripuş. El a dat şi primul gol. Trebuie să schimbăm ceva în pauza de iarnă, să mai aducem jucători, pentru că aşa nu putem continua, să ne chinuim de fiecare dată. Urmează partida cu Costeşti. Dacă jucătorii vor aborda meciul cu ambiţie şi determinare, putem obţine un rezultat pozitiv”, a precizat Vasile Ilinca. În afara de Chiripuş, pentru Cozia au mai marcat la Băbeni: Marinaş (75), Rădoi (78) şi Moldoveanu, în prelungiri.