Derby încheiat după 78 de minute! Arbitrul a fost bruscat. FCPO îşi menţine poziţia de lideră

Cel mai aşteptat meci al turului de campionat s-a disputat sâmbătă după-amiază, la Păuşeşti Otăsău. Lidera Ligii a IV-a, FCPO, a întâlnit echipa de pe locul secund, Sparta Rm. Vâlcea. Cele două erau despărţite în clasament de doar două puncte. Clar, un meci al ambiţiilor, în primul rând. A atras sute de microbişti, semn că Liga a IV-a e chiar mai atrăgătoare decât eşalonul 3. AJF a decis să mizeze, de această dată, pe o brigadă din Vâlcea, care l-a avut la centru pe Răzvan Mosor, iar la cele două linii, pe asistenţii Florin Păunescu şi Cristian Cosmescu. A fost un meci dificil, în care nervii au fost întinşi la maximum. Gazdele nu l-au avut la dispoziţie pe căpitanul Andrei Fistogeanu, lăsat să participe în Champions League, la minifotbal, cu Boromir, la fel ca şi ”Pele” Păun, dar nici pe Despoiu, suspendat. La oaspeţi, Bogdan Mihăilă s-a întors de la Maribor pentru a juca în derby. Tactic, gazdele au abordat bine jocul. Ştiau că adversarii au valoare individuală şi trebuie să stea bine în teren, să închidă jocul. Oaspeţii au atacat, şi-au creat câteva oportunităţi bune, dar nu au reuşit să-l învingă pe Prvulovic, care a preluat şi banderola de căpitan, în absenţa lui Fisto. Tensiunea a căpătat cote maxime pe finalul primei reprize, când Adi Stănică a primit, în decurs de doar câteva minute, două galbene şi a fost eliminat. Al doilea, pentru simulare. Gazdele au contestat decizia şi au reproşat că s-ar fi putut lua o decizie similară şi cu Bucei, de la Sparta. Imediat, însă, în 10 oameni, FCPO a reacţionat bine, iar Marian Pătraşcu a adus lidera în avantaj. 1-0 a fost şi la pauză. În partea secundă, Sparta a încercat să profite de omul în plus. Rădulescu, Cazan, apoi Mihăilă au avut şanse bune, dar nu au găsit cele mai bune soluţii, la finalizare. Şi Angelco i-a ”citit” şi i-a blocat bine. A fost într-o formă bună şi a dat încredere coechipierilor. Pătraşcu a simţit că poate înscrie şi golul 2. L-a văzut ieşit pe goalkeeper-ul râmnicenilor şi a trimis un lob, de la centrul terenului. Mingea s-a dus, însă, peste poartă. Cu 25 de minute înainte de final, Robert Olaru l-a aruncat în luptă şi pe Marian Filipoiu. Acesta a stat la baza fazei care a încheiat jocul. A profitat de o greşeală în defensiva trupei lui Mihai Lungan, a pătruns în careu şi a căzut. Oaspeţii au semnalat că a călcat pe minge, arbitrul a indicat punctul cu var. S-a creat un meleu în jurul acestuia, iar de pe bancă, Răducu Rădulescu, proaspăt înlocuit, a sprintat către arbitru şi l-a împins cu ambele braţe în piept. Mosor a căzut. Au continuat parlamentările. În minutul 79 s-a pus punct întâlnirii. Era clar că aşa se va întâmpla, după ce Rădulescu şi-a pierdut cumpătul. În orice situaţie în care arbitrul este lovit sau bruscat se fluieră sfârşitul partidei. Discuţii au fost şi ulterior. A reieşit şi faptul că, după consultarea cu asistentul Cristian Cosmescu, lovitura de pedeapsă ar fi fost anulată. Aşadar, derby-ul din Elită se va decide la ”masa verde”. FCPO rămâne cu maximum de puncte. Lupta pentru titlu rămâne, însă, deschisă. Sparta e convinsă că FCPO va avea viaţă grea cu Minerul Berbeşti, iar Păuşeşti aşteaptă ca gruparea râmniceană să dea piept cu Alunu.

”Noi i-am bătut pe teren cu 1-0, ei s-au bătut singuri cu 3-0”

Robert Olaru, antrenorul de la Păuşeşti, e mândru de jucătorii săi şi spune că incidentele de la finalul meciului cu Sparta nu ar trebui să umbrească efortul echipei sale. ”Băieţii merită felicitaţi şi apreciaţi! Avem opt victorii în opt meciuri. Dacă acum câţiva ani poate nu ştiau mulţi de Păuşeşti Otăsău ca şi echipă, acum toţi ne iau în serios şi se motivează împotriva noastră ca urmare a rezultatelor bune pe care le-am avut. Eu am mare încredere în grupul nostru. Ca şi valoarea individuală eu spun că suntem peste Sparta, dar nu contează un jucător, ci toată echipă. Suntem o familie şi asta a făcut diferenţa până acum. Cine nu respectă regulile şi grupului, se auto-elimină. Cu Sparta, băieţii s-au respectat ca fotbalişti şi clubul. Ne-au lipsit trei jucători importanţi, am început meciul cu doi juniori, am jucat în inferioritate numerică din minutul 40, am înscris în 10 oameni. Puteam să marcăm şi golul 2 din penalty. Era normal ca după eliminarea lui Stănică şi după gol să acceptăm o oarecare dominare a lor, dar a fost mai mult teritorială, ca posesie, nu neapărat ca ocazii. Ne delimităm de incidentele de la final. Eu chiar am încercat să aplanez. Că în timpul meciului mai sunt tensiuni, e ceva, dar să intri pe teren, să bruschezi arbitrul, nu se face, indiferent de situaţie. Noi i-am bătut pe teren cu 1-0, ei s-au bătut singuri cu 3-0. Am jucat în 10 şi acum, şi în meciul trecut. Faptul că am reuşit să câştigăm tot, şi în condiţii speciale, spune multe despre forţa grupului şi caracterul jucătorilor. Chiar jos pălăria pentru ei, atât pentru cei tineri, cât şi pentru cei cu experienţă. Sică Bălţăţeanu îmi tot spune că l-am folosit pe toate posturile. Dacă am avut rezultatele astea, înseamnă că se descurcă în orice postură. Le mulţumescu băieţilor pentru tot”, a declarat Robert Olaru.