Derby cu scântei! CS Păuşeşti Măglaşi a preluat iar şefia în Liga a V-a!

Duminică, 22 octombrie, la Păuşeşti Măglaşi a fost spectacol total, într-o zi superbă pentru fotbal! S-a disputat derby-ul Ligii a V-a, între CS Păuşeşti Măglaşi, care pierduse primul loc în runda precedentă şi ACS Olanu, echipa cu o singură remiză ca şi rezultat negativ, care nu mai pierduse din Liga a VI-a. Sute de oameni, simpli microbişti sau suporteri ai celor două formaţii, au fost atraşi de acest duel şi s-au bucurat de fotbal. Într-o atmosferă senzaţională, gazdele au reuşit să se impună şi să revină în fruntea ierarhiei. 3-1 s-a consemnat la final. Vali Mihalcea, unul dintre cei mai buni atacanţi din tot fotbalul judeţean, a marcat toate cele trei goluri ale echipei din Păuşeşti Măglaşi, iar ”Tractor” Predescu a înscris pentru Olanu. A fost un derby cu scântei. Oaspeţii au reproşat arbitrilor mai multe decizii, considerând că rezultatul ar fi fost viciat.
”Am deschis scorul prin Vali Mihalcea. Am mai avut ocazii să dublăm diferenţa. Zanfir a ratat de vreo două ori, la fel şi Tavi Andreescu. Oaspeţii au acuzat că la 1-0 au avut un gol anulat pentru off-side. A fost clară decizia. Ei ne-au egalat pe final de repriză. A marcat Tractor. La pauză a fost 1-1. Prin minutul 60, am preluat iar conducerea. A şutat Zanfir, a urmărit Vali şi am trecut iar la conducere. Cei de la Olanu ne puteau egala, dar au ratat un penalty. A apărat Vali Niţii. A mai fost un off-side, în opinia mea la fel de clar, pe care adversarii l-au mai reproşat arbitrului. În minutul 85, pe o minge lungă, a scăpat Predulete, se vede clar că adversarul îi ia piciorul. Arbitrul a indicat punctul cu var, normal. Vali Mihalcea s-a revanşat după ratarea din meciul trecut. A înscris pentru 3-1. La ultima fază, în minutul 93, jucătorul meu a dat cap în cap cu adversarul. Imediat, arbitrul a fluierat sfârşitul jocului. Se făcea 3-2 dacă dădea penalty şi atât pentru că era finalul meciului. Ei au obţinut foarte multe faulturi, lovituri libere. Au jucători masivi, ştiam că ne sunt superiori la acest capitol. Au încercat să profite de avantajele lor, dar noi ne-am mobilizat bine. Chiar cred că a fost bun duşul rece de la Orleşti. I-am felicitat pe adversari la momentul respectiv. Poate ne relaxam dacă am fi câştigat atunci şi nu mai aveam aceeaşi atitudine în acest meci. Cei de la Olanu ne-au acuzat de tot felul de lucruri, că am jucat urât, că nu ştiu ce am mai făcut, dar vine meciul retur. Ar trebui să se concentreze pe echipa lor. Nu ştiu ce au crezut, probabil că s-au gândit că ne sunt superiori. Era de aşteptat că o să aibă meci greu aici, la fel cum şi noi ne aşteptam să avem meci greu cu ei. Trecând peste toate aceste discuţii, acuzaţii şi tensiuni, ne-am bucurat că noi şi Olanu am reuşit să aducem atâţia oameni la stadion. A fost o atmosferă incredibilă. Au fost sute de microbişti, stadionul a fost plin. Şi oaspeţii au avut susţinători. La noi galeria a fost formată şi din copii. Elevii lui Vali Mihalcea de la Elite Juniors au venit şi l-au susţinut frenetic, s-au bucurat maxim de fiecare reuşită a idolului lor. A fost emoţionant. Asta trebuie să însemne sportul, bucurie, spectacol. Nu suntem campioni că i-am bătut în etapa a IX-a pe cei de la Olanu. Campionatul este lung. Vedem în etapa 30 cine e pe primul loc. Acum e doar o etapă intermediară din acest drum. Avem două puncte în faţa lor, care oricând se pot pierde. Probabil o să promovăm la pachet, ambele. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Toate echipele se motivează suplimentar atât cu noi, cât şi cu ei”, a declarat Claudiu Dumitru, antrenorul de la Păuşeşti Măglaşi, după partida de foc, cu Olanu.