Deplasare cu ghinion pentru trupa lui Ion Lazăr

PROMETEU CRAIOVA – OLTCHIM RM. VÂLCEA 3-2
* FC Oltchim a pierdut la limită duelul din Bănie, acolo unde a fost nevoită să evolueze câteva zeci de minute în inferioritate numerică

Deplasarea din Bănie de la finele săptămânii trecute s-a dovedit a fi cu ghinion pentru FC Oltchim. Echipa antrenată de Ion Lazăr a fost înfrântă la limită, cu scorul de 3-2, dar meciul nu a fost lipsit de „peripeţii”, cei care au făcut tot posibilul ca Prometeu Craiova să se impună au fost, din nou, cavalerii fluierului. Pentru a izbuti acest lucru, a fost însă nevoie ca de la FC Oltchim să fie eliminaţi nu unul, ci chiar doi jucători, Lucian Nania şi Octavian Marinescu!

Ceapă şi Smeadă, marcatorii golurilor pentru Oltchim

FC Oltchim a început mai bine meciul cu Prometeu Craiova şi a deschis scorul în minutul 9, prin Grigorie Ceapă, iar totul părea a merge în direcţia dorită de oficialii vâlceni, care sperau să aducă, din nou, puncte preţioase din deplasare. „Minunea” n-a durat însă decât câteva minute, iar asta din pricina arbitrilor, care au început să-i toace mărunt pe chimişti. În minutul 15, Nania a încasat direct cartonaşul roşu – chipurile! – pentru că l-ar fi lovit intenţionat pe un adversar într-un duel purtat la mijlocul terenului. Mai mult decât atât, în minutul 17, craiovenii au restabilit egalitatea prin Ionuţ Bică, aşa că visele vâlcenilor au început să se destrame.

Vâlcenii, aproape să egaleze în opt jucători de câmp

La pauză, a fost 1-1, dar FC Oltchim a început cum nu se putea mai prost repriza secundă, Marinescu fiind şi el trimis mai devreme la vestiare în minutul 76, după ce a încasat al doilea cartonaş galben pentru un fault în postură de ultim apărător. Până la urmă, fotbaliştii de la Prometeu au profitat de superioritatea numerică şi au marcat de două ori, prin Ionuţ Gae (65) şi Alin Bălă (75), astfel că scorul a devenit 3-1. Deşi nu mai erau decât opt jucători de câmp pe teren, vâlcenii au avut o ultimă răbufnire de orgoliu, au redus din handicap în minutul 76, prin Cosmin Smeadă, iar în ultimele minute de joc au presat în continuu poarta adversă, în căutarea egalării, însă fără succes.
Au evoluat pentru Oltchim Rm. Vâlcea: Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei (Fuiorea), Nania, Borţa, Marinescu, Preda, Ceapă (Despoiu), Tomescu (Dănuleţ), Răcăreanu (Smeadă).

Ion Lazăr, antrenor FC Oltchim: „Am încasat foarte uşor cele două cartonaşe roşii”

La finele partidei de la Craiova, antrenorul Ion Lazăr a pus eşecul pe seama faptului că echipa sa a fost nevoită să evoleze câteva zeci de minute în inferioritate numerică pe teren. „Poate că altul era rezultatul dacă s-ar fi jucat 11 contra 11 din minutul 1 şi până în minutul 90, arbitrii au fost însă de altă părere. Deşi am plecat de la Craiova cu patru jucători accidentaţi, gazdele n-au încasat nici măcar un cartonaş galben, pe când noi am primit foarte uşor două roşii. Chiar şi în opt jucători de câmp, tot am încheiat meciul în atac, însă n-am avut norocul de a restabili egalitatea”, a menţionat Lazăr.

FC Oltchim – FC Drobeta 3-0, la „masa verde”
* trupa vâlceană va câştiga fără să joace duelul din etapa intermediară de marţi, 3 mai

În această săptămână, FC Oltchim nu va juca decât unul dintre cele două meciuri pe care le avea de disputat, deoarece partida din rundă intermediară de marţi, 3 mai, cu FC Drobeta Tr. Severin, va fi omologată la „masa verde”, cu scorul de 3-0, după ce mehedinţenii au fost excluşi din campionat, din cauza faptului că n-au putut achita la timp restanţele financiare către fostul lor antrenor Ioan Viorel.

„Tratament special” şi la Mătăsari?
* la finele săptămânii, FC Oltchim va înfrunta în deplasare una dintre echipele care se bat pentru podium în Seria a IV-a

Trupa lui Ion Lazăr va intra pe teren doar vineri, 6 mai, atunci când va înfrunta, în deplasare, echipa Minerul Mătăsari. În condiţiile în care în ultimele meciuri pe care le-a disputat în deplasare a avut parte de un „tratament special” (în ceea ce priveşte arbitrajul), tehnicianul echipei chimiste, Ion Lazăr, nu şi-a propus un obiectiv anume pentru duelul de la finele săptămânii. „Mergem să jucăm fotbal, iar dacă vom reuşi să aducem şi puncte din această deplasare, atunci va fi cu atât mai bine. Un lucru e cert, în condiţiile în care avem doi jucători suspendaţi şi alţii accidentaţi, voi aborda meciul de la la Mătăsari cu un «unsprezece» inedit, în care îşi vor face apariţia foarte mulţi jucători tineri. Vreau să le oferim şi acestora şansa de a juca, ca să vedem ce potenţial au”, a subliniat Lazăr.