De la agonie la extaz!

• campioana României a făcut un meci slab în Ungaria, unde a fost înfrântă cu scorul de 26-22, acelaşi cu care fetele lui Radu Voina au câştigat însă, pe 8 noiembrie 2009, partida tur din Sala Traian

Oltchim Rm. Vâlcea a avut parte de adevărate clipe de coşmar în Ungaria, în ultimul meci pe care l-a disputat în cadrul Grupei C a Ligii Campionilor. ETO Gyor a făcut legea pe teren încă din primele minute de joc, iar problema echipei învingătoare nu s-a pus nici un moment. Unguroaicele s-au impus la final la patru goluri diferenţă (26-22), rezultat identic celui cu care fetele lui Radu Voina au câştigat însă, pe 8 noiembrie 2009, partida tur din Sala Traian. Următorul criteriu care a intrat în calcul pentru departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte a fost cel al golaverajului, din fericire favorabil campioanei României. În condiţiile în care ambele echipe erau calificate deja în grupele principale ale Ligii Campionilor, în urma eşecului nescontat al Zvezdei Zvenigorod în faţa echipei Itxako Estella, partidă disputată sâmbătă, 16 ianuarie, în Spania, şi încheiată cu victoria categorică a ibericelor (31-23), duelul din Ungaria a devenit „finala” Grupei C, care urma să decidă ocupanta locului 1. Contrar aşteptărilor, rezultatul din Spania nu le-a liniştit însă pe unguroaice, ci dimpotrivă le-a ambiţionat şi mai mult. Practic, elevele lui Csaba Konkoly nu mai aveau nimic de pierdut nici dacă ar fi fost înfrânte de Oltchim. Iar asta le-a făcut să aibă o viteză în plus şi să rişte mai mult în tentativa de a câştiga acest meci la o diferenţă mai mare decât cea cu care Oltchim s-a impus la Rm. Vâlcea şi de a termina astfel Grupa C în fruntea clasamentului.

Repriză-şoc pentru vâlcence

Atmosfera incendiară din Ungaria, provocată de cei peste 2.800 de spectatori care au umplut până la refuz tribunele sălii din Gyor, a turnat plumb în picioarele vâlcencelor încă din start. Fetele lui Radu Voina au intrat greu în meci şi nu au reuşit să facă faţă acestei presiuni. Profitând de acest lucru, ETO Gyor a început ca din puşcă, a preluat repede conducerea pe tabela de marcaj, după care şi-a mărit permanent avantajul. La 10-4, în minutul 18, Radu Voina a încercat „să mai dreagă busuiocul”, şi-a chemat elevele la time-out, dar fără efect. Imediat după aceea, Narcisa Lecuşanu a ratat o aruncare de la 7 metri, iar ETO Gyor a prins din nou aripi şi s-a desprins chiar la 9 goluri (16-7 în minutul 27). Până la urmă, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 16-8 pentru unguroaice, iar Oltchim era încă destul de departe de obiectivul fixat.

Scorul din Sala Traian s-a repetat

În repriza secundă, lucrurile au început să se îndrepte, încet-încet, în direcţia dorită de oficialii clubului vâlcean, în principal datorită faptului că antrenorul Csaba Konkoly s-a crezut prea repede învingător şi a purces la câteva înlocuiri deloc benefice pentru echipa sa. Astfel, au început să stea tot mai mult pe banca de rezerve Anita Gorbicz, brazilianca Eduarda Amorim, precum şi Simona Spiridon, iar înlocuitoarele acestora (Aurelia Brădeanu, Zsuzsanna Tomori şi Szabina Mayer) nu s-au ridicat la pretenţiile unui asemenea meci. După 17-8 şi 18-9 în startul reprizei, ETO Gyor a cedat tot mai mult teren, jucătoarele de la Oltchim au încercat să profite, dar s-au poticnit adesea în propria lor neputinţă. Totuşi, atunci când defensiva părea depăşită, Talida Tolnai – care a înlocuit-o pe Paula Ungureanu la pauză – a avut intervenţii miraculoase între buturi. Chiar şi în aceste condiţii, ETO Gyor a menţinut cel puţin şase „lungimi” distanţă până spre final. De la 26-19 în minutul 54, Oltchim nu a mai primit însă niciun gol, a marcat de trei ori şi a egalat astfel scorul consemnat la Rm. Vâlcea (26-22), spre disperarea vulcanicului antrenor Csaba Konkoly, care s-a agitat precum un leu în cuşcă pe toată durata partidei.
Au marcat pentru Oltchim: Ramona Maier (6 goluri), Ionela Stanca (5), Anastasiya Pidpalova (3), Olga Vaschuk (2), Oana Manea (2), Valeria Beşe (1), Steluţa Luca (1), Narcisa Lecuşanu (1) şi Iulia Puşcaşu (1).

Anita Gorbicz, principalul pericol

Accidentată câteva luni, cea mai titrată handbalistă maghiară a momentului, Anita Gorbicz, a revenit pe teren în acest an şi a contribuit decisiv la calificarea echipei ETO Gyor în grupele principale ale Ligii Campionilor. Gorbicz a înscris 11 goluri în meciul cu Zvezda Zvenigorod, iar acum alte 7 în partida cu Oltchim, toate reuşitele sale fiind „decupate parcă din manualul de handbal”.

Ambele echipe au ratat câte o aruncare de la „7 metri”

Pe durata meciului din Ungaria, fiecare dintre cele două echipe care s-au înfruntat duminică seara a beneficiat de mai multe aruncări de la 7 metri. Atât Oltchim, cât şi ETO Gyor, au ratat însă câte o lovitură. Vâlcencele au irosit o asemenea aruncare prin Narcisa Lecuşanu, în prima repriză, mingea fiind parată de Katalin Palinger, în timp ce pentru ETO Gyor a ratat chiar celebra Anita Gorbicz, care a şutat în bara laterală în minutul 9 al primei reprize. Celelalte aruncări de care cele două echipe au beneficiat au fost transformate cu siguranţă de aceeaşi Anita Gorbicz (3), pentru Gyor, şi respectiv Ramona Maier (5), pentru Oltchim.

Cinci eliminări în fiecare tabără

Nu mai puţin decât cinci eliminări de câte 2 minute au trebuit să suporte fiecare dintre cele două echipe care s-au întâlnit duminică seara, la Gyor. Arbitrii sloveni Nenad Krstic şi Peter Ljubic nu au stat nicio clipă pe gânduri atunci când au văzut că duelurile dintre combatante devin din ce în ce mai dure şi au apelat imediat la sancţiuni disciplinare. Slovenii au „excelat” – dacă se poate spune aşa – în special în debutul reprizei secunde, atunci când fiecare echipă a evoluat pe rând chiar şi cu câte două jucătoare eliminate. Pe durata întregii partide din Ungaria, de la Oltchim au fost eliminate Iulia Puşcaşu (de două ori), Narcisa Lecuşanu, Gabriella Szucs şi Olga Vaschuk, în timp ce de la Gyor au stat câte 2 minute pe banca de rezerve jucătoarele Anita Gorbicz, Agnes Hornyak, Zsuzsanna Tomori, Aniko Kovacsics şi Orsolya Verten.

Câţiva suporteri au făcut deplasarea în Ungaria

Parcă pentru a dovedi că adversitatea faţă de antrenorul Radu Voina nu are nicio legătură cu dragostea pentru echipa de handbal, câţiva suporteri vâlceni au însoţit Oltchim-ul în Ungaria. Fanii şi-au încurajat favoritele până la final şi s-au bucurat pentru faptul că vâlcencele au obţinut, la capătul unui alt meci dramatic, locul 1 în Grupa C. O satisfacţie totuşi parcă mult prea mică la capătul unei partide în care elevele lui Radu Voina au arătat că sunt totuşi foarte departe de pretenţiile oficialilor clubului, care le-au fixat ca obiectiv, în acest sezon, calificarea în premieră în finala Ligii Campionilor.

Egalitate în duelurile dintre Oltchim şi ETO Gyor

Oltchim Rm. Vâlcea şi ETO Gyor s-au întâlnit de fiecare dată în ultimele trei sezoane ale Ligii Campionilor. Dacă în primele două ediţii meciurile s-au consumat în grupele principale, de această dată duelurile au avut loc în prima fază a competiţiei. Bilanţul întâlnirilor directe dintre campioanele României şi Ungariei este egal (3-3). Fiecare grupare şi-a adjudecat mereu meciul de pe teren propriu, aşa cum s-a întâmplat şi duminică seara, atunci când ETO Gyor a învins Oltchim-ul cu 26-22, după ce pierduse partida tur, din Sala Traian, cu acelaşi scor.

Campioana României, fără mai multe piese de bază

Din cauza unor accidentări, Oltchim Rm. Vâlcea a făcut deplasarea în Ungaria fără mai multe piese de bază. Astfel, în afara Cristinei Neagu, încă nerefăcută complet şi menajată în perspectiva viitoarelor partide din grupele principale, antrenorul Radu Voina le-a mai lăsat acasă pe Adina Fiera, Roxana Gatzel şi Clara Vădineanu. Tot astfel, Valentina Ardean şi Regina Shymkute sunt indisponibile de mai multă vreme şi nu se mai poate conta pe serviciile lor. „Cristina Neagu a început să alerge, e foarte aproape de a fi refăcută după accidentarea de la Campionatul Mondial din China, dar nu am vrut să o forţăm. Fiecare zi în plus de odihnă pentru ea e un lucru bun. Gatzel şi Vădineanu au de asemenea probleme medicale. Roxana a simţit dureri la piciorul stâng după meciul de campionat cu HC Zalău, iar Clara mai trebuie să stea pe tuşă după ce la începutul anului şi-a luxat degetul mare de la mâna dreaptă”, a explicat Voina înainte de plecarea spre Gyor.

Opt echipe continuă cursa în Liga Campionilor

Liga Campionilor şi-a consumat la finele săptămânii trecute meciurile din cadrul celei de-a şasea etape a primei faze a grupelor. Ultimele patru echipe care au obţinut biletele pentru grupele principale au fost: HC Leipzig (din Grupa A) – care s-a impus acasă în faţa formaţiei norvegiene Byasen Trondheim, Hypo Viena (din Grupa B) – dar mai greu decât s-ar fi aşteptat chiar şi magnatul Gunnar Prokop, după ce a depăşit la limită, în ultimul meci, pe Krim Ljubljana, cu scorul de 28-26, ETO Gyor (din Grupa C) şi Dinamo Vogolgrad (din Grupa C) – rusoaicele izbutind să fructifice avantajului terenului propriu în faţa celor de la Larvik HK.
Aşa cum se observă, marea surpriză a acestei prime faze a Ligii Campionilor a constituit-o eliminarea din competiţie (chiar şi din Europa!) a echipei FCK Handbold Copenhaga, antrenată de celebra Anja Andersen. Pentru că s-a clasat pe ultimul loc în Grupa C, danezele nu vor merge nici măcar în Cupa Cupelor! În ultimul meci, FCK Copenhaga a pierdut în deplasare în faţa echipei Buducnost Podgorica (22-26) şi a terminat Grupa D pe locul 4.