Fără categorieLiga IIFotbal

Darius Preda n-a fost bun în Zăvoi, dar face legea la Cugir

darius preda1Darius Preda, împrumutat de CSM Rm. Vâlcea la Metalurgistul Cugir, a făcut un meci excelent la debutul său în Liga a III-a, cu Mama Mia Bechicherecu Mic. El a marcat ambele goluri pentru vicelidera Seriei a II-a, din judeţul Alba, fiind elogiat de presa locală. Interesant de precizat că Preda nu a fost titular, el intrând pe teren abia în minutul 70, la 0-0. El a deschis scorul în minutul 78, cu un şut din interiorul careului, apoi a realizat „dubla” în minutul 90. Atacantul în vârstă de 19 ani a jucat  doar o etapă în acest sezon pentru CSM Rm. Vâlcea (cu Metalul Reşiţa), motiv pentru care a decis să plece din Zăvoi, pentru a avea cât mai multe jocuri oficiale.

Acum, echipa sa, Metalurgistul Cugir, se bate la promovare în Liga a II-a cu ASU Poli Timişoara, lidera seriei, cu 34 de puncte la activ. Doar campioana va accede în liga secundă. „Mă simt foarte bine la Cugir. Era important să plec undeva unde să mi se ofere şansa de a juca. Mă bucur că am debutat bine la noua echipă. Peste două săptămâni, o vom întâlni pe teren propriu pe lidera Poli Timişoara. Sper să câştigăm acest joc şi să facem un pas important spre promovare”, a spus Darius Preda. (L.C.)