Liga IIIFotbal

Dăeștenii și-au ”spălat păcatele”! După cinci etape de secetă, trupa lui Popolan a reușit să obțină un nou succes în Liga a III-a

Campioana en-titre a Superligii vâlcene a avut un debut fulminant în Liga a III-a, cu două victorii consecutive, obținute cu același scor, 4-2, una acasă, alta în deplasare. A urmat, însă, o perioadă de secetă. Faza ofensivă a funcționat perfect, însă piatra de moară a reprezentat-o apărarea. În șapte etape, Viitorul Dăești a marcat 17 goluri, dar a primit 18. Avea 9 puncte înaintea acestei runde. Vineri, 11 octombrie, dăeștenii și-au spălat toate păcatele. După cinci etape fără victorie, formația lui George Popolan a reușit să se bucure din nou de succes. A câștigat în deplasare pe terenul unei echipe bune, Ghiroda și Giarmata Vii, situată în prima jumătate a clasamentului (locul 4), care pierduse acasă un singur meci în acest sezon, doar în fața celei de-a doua clasate, Progresul Pecica. Costea și colegii săi s-au impus cu scorul de 4-2. Fundașul Bogdan Lăzărescu a deschis scorul în minutul 12, reluând balonul în plasă din fața porții. Cinci minute mai târziu, gazdele au avut șansa de a restabili egalitatea, însă mingea trimisă de Ghinescu spre poarta lui Marinoiu a nimerit bara. Până la urmă, apărarea vâlcenilor a cedat. În minutul 33, Barany a restabilit echilibrul pe tabelă: 1-1, rezultat înregistrat și la pauză.

Polițistul Neacșu a făcut instrucție cu timișenii

Jocul a fost mai animat în partea secundă. După doar șase minute de la reluare, timișenii au trecut la timonă. Jichici a marcat pentru 2-1 în favoarea formației pregătită de Octavian Benga. Nu a durat, însă, mult, și Ghiroda a rămas în 10. În minutul 60, Goța a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. A jucat mingea cu mâna și a primit al doilea avertisment. Aici s-a scris soarta meciului. La 2-1, gazdele au marcat din nou, însă golul nu a fost validat. De la margine s-a ridicat fanionul, pentru off-side. Apoi, Viitorul a profitat de omul în plus. În minutul 66, polițistul George Neacșu a trimis balonul cu capul, la colțul lung: 2-2. Șapte minute mai târziu, același jucător a readus formația vâlceană în avantaj, cu un șut din interiorul suprafeței de pedeapsă, după o minge respinsă. Scorul final a fost stabilit de ”briliantul” grupării din Fedeleșoiu, Florin Costea. În minutul 86, ”Cioară”, după o acțiune solitară, a șutat cu stângul și l-a surprins pentru a patra oară pe portarul Barbu. Partida s-a încheiat la scorul de 4-2 în favoarea trupei lui George Popolan. Gazdele au mai avut, pe final, un gol anulat tot pentru off-side. Succesul de la Ghiroda a propulsat-o pe Viitorul Dăești până pe locul 6 în Seria a IV-a. La capitolul ”goluri marcate”, formația din Fedeleșoiu e pe primul loc în ierarhie, chiar și peste Universitatea lui Mititelu. Craiova (lidera seriei) are 18 goluri înscrise, iar Viitorul – 21! În următoarea etapă, Lucian Iordache & Co. vor juca pe teren propriu cu Poli Timișoara, echipă aflată pe locul 14. Viitorul Dăești trebuie să ia meciul în serios. Nu cu mult timp în urmă, Flacăra Horezu a căzut în plasă și a pierdut în fața bănățenilor.

Viitorul Dăești s-a bazat la Ghiroda pe: Marinoiu – Vasile, Bucei, Lăzărescu, L. Săraru, Dima, Rizea, Iordache, Pîrvu, Neacșu și Costea.

”Ne bucură rezultatul, dar nu e cazul să ne entuziasmăm peste măsură. Cum am mai spus, important e să luăm toate jocurile în serios, să nu mai primim atât de multe goluri. Avem 21 de goluri marcate, cel mai bun atac din serie și e păcat de punctele pe care le-am pierdut. Nu mă gândesc la eșecurile din deplasare, ci la cele trei rezultate de egalitate de pe teren propriu. Dar ne-am mai revenit după acest succes de la Ghiroda. Am întâlnit o echipă bună, organizată, cu o bază sportivă cochetă, cu posibilități financiare peste ale noastre, însă nu chiar de același nivel cu Pecica și Dumbrăvița, care mi s-au părut cele mai bune dintre formațiile pe care le-am întâlnit. Îi felicit pe băieți pentru această victorie importantă obținută în deplasare. A fost, într-adevăr, o descătușare pentru toată lumea după ultimele rezultate, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ”, a declarat George Popolan, după succesul obținut de Viitorul Dăești la Ghiroda. (S.S.)

(Foto: Facebook Clubul Sportiv Comunal Ghiroda și Giarmata Vii)